W ramach Akademii Menadżera MMŚP Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dofinansowała projekty obejmujące szkolenia i usługi doradcze, umożliwiające rozwój kompetencji menadżerskich w zakresie cyfryzacji przedsiębiorstw. Chodzi m.in. o zarządzanie transformacją cyfrową, opracowanie modeli biznesowych, marketing i sprzedaż w nowoczesnej gospodarce, cyberbezpieczeństwo czy kierowanie digitalizacją w inteligentnych fabrykach. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy zgłoszą chęć udziału w projekcie do 30 czerwca 2023 roku, dostaną maksymalnie 150 tysięcy złotych przy 20% wkładzie własnym. Pula konkursu wynosi 54 miliony złotych.
Operatorzy programów
Pieniądze można przeznaczyć na diagnozę potrzeb firmy, określenie, jakich kompetencji brakuje w przedsiębiorstwie, a także na podnoszenie poziomu umiejętności. Nabory są prowadzone bezpośrednio przez operatorów przedsięwzięcia, wyłonionych w ubiegłorocznym konkursie. Organizacje, które obsługują program:
- Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka – stowarzyszenie zajmujące się wspieraniem przedsiębiorczości na Warmii i Mazurach
- SMG/KRC Poland Human Resources Region Południowy – firma prowadząca działalność w zakresie doradztwa personalnego
- Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa z partnerami: Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach i spółką HRP Group wyspecjalizowaną w realizowaniu i rozliczaniu projektów finansowanych z funduszy europejskich
- Centrum Edukacyjne ZS – przedsiębiorstwo z branży edukacyjnej
- Certes – firma szkoleniowo-doradcza
- Krajowe Centrum Pracy – spółka zajmująca się aktywizacją zawodową.
Szczegółowe dane o przedsięwzięciach poszczególnych operatorów można znaleźć w ich serwisach internetowych (linki powyżej). A dodatkowe informacje o konkursie Akademia Menadżera MMŚP są w portalu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Kompetencje w gospodarce 4.0
Kompetencje potrzebne osobom zarządzającym w przedsiębiorstwach realizujących założenia przemysłu 4.0 koncentrują się na 3 sferach: wiedzy/doświadczeniu, umiejętnościach i postawach osobistych – pisali w portalu Platformy Przemysłu Przyszłości w artykule pt. „Kluczowe kompetencje menadżera 4.0” Jarosław Gracel i dr Marek Makowiec. W każdym z obszarów autorzy wymieniają kilkanaście kompetencji, m.in. kreatywność, asertywność, empatię, umiejętność podejmowania decyzji i oceny skutków działań, zdolność organizowania zadań podwładnym i formułowania celów, a także doświadczenie w zarządzaniu projektami oraz wiedzę z sektora, w którym działa przedsiębiorstwo. Z kolei krajowe, unijne, a także światowe podejścia do rozwoju kompetencji w nowoczesnej gospodarce przeanalizowali eksperci PPP w raportach, które można pobrać w Bibliotece 4.0 – zawartość publikacji opisywaliśmy też w Aktualnościach.