Przejdź do treści

Produkcja przemysłowa w czerwcu na plusie


  • Zmiana miesiąc do miesiąca wyniosła +4%, a rok do roku +18,4%.
  • Najwyższy wzrost dotyczy producentów dóbr konsumpcyjnych trwałych.
  • W lepszej sytuacji niż rok temu są wytwórcy z 32 branż, w gorszej – z 2.

Produkcja sprzedana przemysłu w czerwcu była wyższa o 4% w zestawieniu z majem i o 18,4% w stosunku do analogicznego miesiąca poprzedniego roku. Po wyeliminowaniu wpływu takich czynników, jak liczba dni pracy czy cykliczne odchylenia od trendu, wartości pozostały dodatnie i wyniosły odpowiednio +18,6% oraz +0,2%. Wzrost w skali roku dotyczy wszystkich głównych grup dóbr:

  • konsumpcyjnych trwałych (np. AGD i mebli) – o 24,7%,
  • zaopatrzeniowych (np. surowców i półfabrykatów służących do dalszej produkcji) – o 23,9%,
  • inwestycyjnych (np. maszyn i urządzeń stosowanych w przemyśle) – o 18,8%,
  • związanych z energią – o 13,7%,
  • konsumpcyjnych nietrwałych (np. odzieży i leków) – o 6,8%.

Przypomnijmy, że ubiegłym roku czerwiec był pierwszym miesiącem od początku pandemii, który przyniósł dobre informacje dotyczące produkcji przemysłowej – zgodnie z danymi GUS-u, wzrosła o 13,9% w ujęciu miesiąc do miesiąca i o 0,5% rok do roku.

Dane z poszczególnych branż

Wzrost produkcji sprzedanej rok do roku dotyczy 32 z 34 działów monitorowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W sytuacji lepszej niż przed rokiem są wytwórcy m.in. komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, urządzeń elektrycznych, metal, papier, napojów, maszyn i urządzeń, mebli, a także firmy zajmujące się wytwarzaniem i zaopatrywaniem w prąd, gaz, parę wodną i gorącą wodę. Udział wartości produkcji tych sektorów wynosi 98,3%. Z kolei spadki w poprzednim miesiącu zanotowali przedsiębiorcy zajmujący się wytwarzaniem skór i wyrobów skórzanych (o 6,9%), a także górnictwem i wydobywaniem (o 1,9%). W zestawieniu z majem, produkcja sprzedana urosła w 28 branżach, zmniejszyła się w 6.

Wskaźnik aktywności zakupowej sektora przemysłowego

W czerwcu indeks PMI branży wytwórczej w Polsce wyniósł 59,4, co oznacza wzrost w porównaniu z majem o 2,2 punktu. Analitycy firmy IHS Markit monitorującej wskaźniki podkreślają, że ubiegłomiesięczny wynik jest oznaką poprawy warunków gospodarczych. Do rekordowego odczytu przyczyniły się wszystkie subindeksy – nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na