Polska jest drugim eksporterem tzw. dużego AGD na świecie

  • Większy udział w globalnym rynku mają Chiny.
  • Nad Wisłą powstaje w sumie 35 milionów urządzeń AGD.
  • Producenci zatrudniają 31 tysięcy osób i rokrocznie inwestują ponad miliard złotych w innowacje.
  • Wnioski pochodzą z raportu przygotowanego przez związek pracodawców APPLiA.

Branża AGD w ubiegłym roku wyprodukowała 35 milionów urządzeń. Większość (27 mln) stanowiło tzw. duże AGD – to o ponad 3 mln więcej niż w 2020 roku. Związek pracodawców APPLiA szacuje, że w polskich zakładach powstaje około 40% dużych urządzeń domowych produkowanych w Unii Europejskiej. Największy udział w UE (60%) fabryki nad Wisłą mają w wytwarzaniu zmywarek, pralek i suszarek do ubrań. W przypadku kuchenek i piekarników odsetek wynosi 50%, a jeśli chodzi o lodówki – 28%.

Inwestycje

Autorzy publikacji podkreślają, że od 2017 roku sektor AGD przeznacza każdego roku ponad miliard złotych na inwestycje. Przedsiębiorcy przeznaczają pieniądze na rozwój nowoczesnych linii produkcyjnych, cyfryzację i automatyzację procesów, a także na budowę centrów R&D czy informatycznych. W sumie branża zatrudnia około 31 tysięcy osób. Jeśli uwzględnić pracowników poddostawców i firm usługowych związanych z urządzeniami AGD, np. punktów napraw, liczba wzrasta do ok. 100 tysięcy.

Gas and electric ovens and other home related appliance or equipment in the retail store showroom
(fot. Getty Images)

Globalny rynek AGD

Polska jest drugim na świecie największym eksporterem dużego AGD – czytamy w raporcie. Wartość towarów wysyłanych z Polski to 13% wartości światowego eksportu. Pierwsze miejsce z 22% mają Chiny. Na podium są jeszcze Niemcy i Turcja – oba kraje z ok. 10%. Wartość eksportu dużego AGD w Polsce w 2021 roku wyniosła 24 miliardy złotych – to o 20% więcej niż rok wcześniej. Ponad połowa urządzeń sprzedawanych za granicę trafia do Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Wyzwania branży

Jak zaznaczają autorzy raportu, firmy produkujące artykuły gospodarstwa domowego muszą mierzyć się z rosnącymi cenami surowców, np. stali, a także energii. Kolejne wyzwanie wiąże się z utrzymaniem ciągłości produkcji – chodzi zarówno o zapewnienie odpowiedniej liczby pracowników, jak i zapasów podzespołów. Autorzy raportu sygnalizują konieczność przyśpieszenia inwestycji w sieć 5G i internet rzeczy, a także współpracy biznesu z państwem w zakresie rozwiązań dotyczących cyberbezpieczeństwa. Wśród wyzwań wyliczają również sprostanie wymogom dotyczącym ochrony klimatu oraz zmienność przepisów.