Przejdź do treści

Polska jest drugim eksporterem tzw. dużego AGD na świecie


  • Większy udział w globalnym rynku mają Chiny.
  • Nad Wisłą powstaje w sumie 35 milionów urządzeń AGD.
  • Producenci zatrudniają 31 tysięcy osób i rokrocznie inwestują ponad miliard złotych w innowacje.
  • Wnioski pochodzą z raportu przygotowanego przez związek pracodawców APPLiA.

Branża AGD w ubiegłym roku wyprodukowała 35 milionów urządzeń. Większość (27 mln) stanowiło tzw. duże AGD – to o ponad 3 mln więcej niż w 2020 roku. Związek pracodawców APPLiA szacuje, że w polskich zakładach powstaje około 40% dużych urządzeń domowych produkowanych w Unii Europejskiej. Największy udział w UE (60%) fabryki nad Wisłą mają w wytwarzaniu zmywarek, pralek i suszarek do ubrań. W przypadku kuchenek i piekarników odsetek wynosi 50%, a jeśli chodzi o lodówki – 28%.

Inwestycje

Autorzy publikacji podkreślają, że od 2017 roku sektor AGD przeznacza każdego roku ponad miliard złotych na inwestycje. Przedsiębiorcy przeznaczają pieniądze na rozwój nowoczesnych linii produkcyjnych, cyfryzację i automatyzację procesów, a także na budowę centrów R&D czy informatycznych. W sumie branża zatrudnia około 31 tysięcy osób. Jeśli uwzględnić pracowników poddostawców i firm usługowych związanych z urządzeniami AGD, np. punktów napraw, liczba wzrasta do ok. 100 tysięcy.

Globalny rynek AGD

Polska jest drugim na świecie największym eksporterem dużego AGD – czytamy w raporcie. Wartość towarów wysyłanych z Polski to 13% wartości światowego eksportu. Pierwsze miejsce z 22% mają Chiny. Na podium są jeszcze Niemcy i Turcja – oba kraje z ok. 10%. Wartość eksportu dużego AGD w Polsce w 2021 roku wyniosła 24 miliardy złotych – to o 20% więcej niż rok wcześniej. Ponad połowa urządzeń sprzedawanych za granicę trafia do Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Wyzwania branży

Jak zaznaczają autorzy raportu, firmy produkujące artykuły gospodarstwa domowego muszą mierzyć się z rosnącymi cenami surowców, np. stali, a także energii. Kolejne wyzwanie wiąże się z utrzymaniem ciągłości produkcji – chodzi zarówno o zapewnienie odpowiedniej liczby pracowników, jak i zapasów podzespołów. Autorzy raportu sygnalizują konieczność przyśpieszenia inwestycji w sieć 5G i internet rzeczy, a także współpracy biznesu z państwem w zakresie rozwiązań dotyczących cyberbezpieczeństwa. Wśród wyzwań wyliczają również sprostanie wymogom dotyczącym ochrony klimatu oraz zmienność przepisów.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na