Wyraźny wzrost w produkcji przemysłowej w Polsce – dane za czerwiec

  • O 13,9% zwiększyła się wartość produkcji sprzedanej w porównaniu z majem i o 0,5% rok do roku.
  • Czerwiec jest pierwszym miesiącem od początku pandemii, który przynosi dobre informacje dotyczące sytuacji w polskim przemyśle.
  • Najwyższe wzrosty odnotowały firmy wytwarzające produkty na rynek konsumencki.
  • Spadki dotyczą przede wszystkim górnictwa i producentów maszyn – wynika z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny.
fabryka

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu (towary wysłane na rynek) w czerwcu wzrosła o 0,5% rok do roku i o 13,9% w porównaniu z majem. To lepszy wynik, niż zakładały optymistyczne prognozy, według których w czerwcu nadal miał być spadek, choć wolniejszy niż w poprzednich miesiącach. W kwietniu produkcja przemysłowa notowała -24,6% rdr, w maju -17%, a prognozy na czerwiec zakładały -5%. Wartości uwzględniające sezonowe wyrównanie, czyli bez odchyleń od trendów i bez różnic w czasie pracy w poszczególnych miesiącach, dają już za czerwiec -4,9% rok do roku, ale za to 9,7% w zestawieniu z majem.

(Produkcja sprzedana przemysłu [100 to przeciętna miesięczna w 2015 roku] – graf. GUS)

Produkcję napędza konsumpcja

Najwyższy od początku roku wzrost na poziomie 16,2% zanotowała produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych (np. elektroniki, sprzętu AGD, mebli). Lepiej sprzedają się także wyroby zaopatrzeniowe (metal, papier czy chemia) oraz nietrwałe (jedzenie, tytoń, napoje, odzież). Z kolei o blisko 10% zmniejszyło się wytwórstwo związane z energią – Ministerstwo Rozwoju w prognozie zaznaczało, że na niską wartość tego wskaźnika wpłynie sytuacja epidemiczna w górnictwie (w czerwcu 12 kopalń czasowo wstrzymało wydobycie węgla). Spadek o 8,6% dotknął wytwórców maszyn i urządzeń używanych w procesach produkcyjnych. Jeśli chodzi o poszczególne branże, najwyższy wzrost odnotowały: meblarstwo, wyroby drewniane i urządzenia elektryczne, spadki dotyczą: koksu, rafinacji ropy naftowej, wydobycia węgla oraz motoryzacji.

(Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu według wybranych działów PKD [100 oznacza średnią z 2019 roku] – graf. GUS)

Wskaźnik PMI w Polsce też w górę

Firma IHS Markit przygotowała raport dotyczący wskaźnika aktywności finansowej polskiego sektora przemysłowego. W kwietniu Purchasing Manager’s Index był równy 31,9, w maju wzrósł do 40,6, a w czerwcu osiągnął 47,2. Według analityków opracowujących dane na podstawie comiesięcznych odpowiedzi udzielanych przez kadrę kierowniczą, warunki gospodarcze poprawiły się dzięki rozluźnieniu obostrzeń nałożonych wcześniej z powodu pandemii. Jednak mimo wzrostu dotyczącego produkcji i nowych zamówień, PMI w Polsce nie osiągnął jeszcze progu neutralnego wynoszącego 50.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór