Sposoby wykorzystania danych do monitorowania budynków i produkcji, kontrolowania pracy maszyn, a także weryfikowania stanu technicznego elementów urządzeń przemysłowych, przybliżą specjaliści firm ASTOR, Bosch Rexroth i Mitsubishi Electric. Z kolei przedstawiciel Proceed Consulting pokaże, jak połączyć tzw. szczupłe wytwarzanie, znaną od lat 80. metodę zarządzania jakością Sześć Sigma i narzędzia informatyczne, żeby lepiej przewidywać zużycie maszyn. Uczestnicy konferencji poznają również podstawowe funkcjonalności aplikacji pracowników Grupy Azoty i rozwiązania ułatwiające wdrożenie gospodarki o obiegu zamkniętym.
Terminy
Po obejrzeniu kilkuminutowych wystąpień ekspertów widzowie zagłosują na najciekawsze prezentacje. Temat z największą liczbą głosów zostanie zaprezentowany w dłuższej formie podczas kolejnego spotkania. Konferencja Przemysł przyszłości w praktyce rozpocznie się 25 czerwca o 11:00. Program prowadzony przez Dawida Solaka, członka Zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości, będzie transmitowany na YouTube’ie, Facebooku i w serwisie PPP. Dla osób, które chcą dostać wiadomości przypominające o nadchodzącym webinarium, prowadzimy zapisy w dziale Wydarzenia.
Okrągły stół klastrów
24 czerwca, w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości, PPP organizuje spotkanie z przedstawicielami klastrów, poświęcone zagadnieniom Europejskiego Zielonego Ładu, cyfryzacji i rozwiązań przemysłu 4.0.
– Zmiany w otoczeniu gospodarczym wywołane pandemią COVID-19 i walka ze zmianami klimatycznymi są głównymi czynnikami przyśpieszającymi cyfryzację i wymuszającymi zmianę modeli biznesowych – podkreśla Aleksandra Ścibich-Kopiec, prezes Platformy Przemysłu Przyszłości. – Bez zmian w organizacji i działaniu firmom coraz trudniej będzie skutecznie konkurować na rynku. Klastry mogą skutecznie przeprowadzić uporządkowaną transformację przedsiębiorstw w kontekście branżowych specjalizacji oraz wpłynąć na konkurencyjność całych branż.
W wydarzeniu wezmą udział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii, Jarosław Gowin, który omówi temat rozwoju zrzeszeń firm w polityce innowacyjnej kraju. Uczestnicy poznają szczegóły nt. finansowania działalności klastrów w nowej perspektywie finansowej i wpływu współpracy międzynarodowej na konkurencyjność organizacji przedsiębiorców.
Doradztwo 4.0
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z doradztwa prowadzonego przez PPP. Oferta obejmuje wsparcie ekspertów w zakresie organizacyjnych i technologicznych zmian w firmie, przeprowadzenie audytu zgodności procedur firmy ze standardami przemysłu 4.0, a także analizę dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa, zgodną z metodologią ADvanced MAnufacturing. Usługi wykonują eksperci PPP w ramach pomocy de minimins. Szczegółowe informacje są w dziale Doradztwo.
Polityka Przemysłowa Polski
Organizowanie branżowych spotkań poświęconych kwestiom digitalizacji przemysłu, doradzanie przedsiębiorcom czy prowadzenie audytów, są zadaniami Platformy Przemysłu Przyszłości wyszczególnionymi w Polityce Przemysłowej Polski. Dokument ogłoszony przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zakłada, że podstawą wsparcia sektora wytwórczego, jest 5 osi rozwojowych: cyfryzacja, zielony ład, bezpieczeństwo, lokalizacja oraz społeczeństwo wysokich kompetencji.