Piątkowe spotkanie o sposobach na cyfrową transformację

  • M.in. wykorzystanie danych do monitorowania procesów i konserwacji zapobiegawczej omówią eksperci w czasie konferencji Przemysł przyszłości w praktyce.
  • Uczestnicy wydarzenia w głosowaniu zdecydują, które zagadnienie zostanie omówione szerzej.
  • W tekście przypominamy o nadchodzącym spotkaniu z klastrami na temat wyzwań wynikających z pandemii i walki ze zmianami klimatu.
  • Branżowe wydarzenia poszerzające wiedzę, podobnie jak doradzanie przedsiębiorcom, są zadaniami PPP wynikającymi z nowej Polityki Przemysłowej Polski.
Smart industry robot arms for digital factory production technology showing automation manufacturing process of the Industry 4.0 or 4th industrial revolution and IOT software to control operation .

Sposoby wykorzystania danych do monitorowania budynków i produkcji, kontrolowania pracy maszyn, a także weryfikowania stanu technicznego elementów urządzeń przemysłowych, przybliżą specjaliści firm ASTOR, Bosch Rexroth i Mitsubishi Electric. Z kolei przedstawiciel Proceed Consulting pokaże, jak połączyć tzw. szczupłe wytwarzanie, znaną od lat 80. metodę zarządzania jakością Sześć Sigma i narzędzia informatyczne, żeby lepiej przewidywać zużycie maszyn. Uczestnicy konferencji poznają również podstawowe funkcjonalności aplikacji pracowników Grupy Azoty i rozwiązania ułatwiające wdrożenie gospodarki o obiegu zamkniętym.

(graf. Getty Images)

Terminy

Po obejrzeniu kilkuminutowych wystąpień ekspertów widzowie zagłosują na najciekawsze prezentacje. Temat z największą liczbą głosów zostanie zaprezentowany w dłuższej formie podczas kolejnego spotkania. Konferencja Przemysł przyszłości w praktyce rozpocznie się 25 czerwca o 11:00. Program prowadzony przez Dawida Solaka, członka Zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości, będzie transmitowany na YouTube’ie, Facebooku i w serwisie PPP. Dla osób, które chcą dostać wiadomości przypominające o nadchodzącym webinarium, prowadzimy zapisy w dziale Wydarzenia.

webinar
(graf. Getty Images)

Okrągły stół klastrów

24 czerwca, w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości, PPP organizuje spotkanie z przedstawicielami klastrów, poświęcone zagadnieniom Europejskiego Zielonego Ładu, cyfryzacji i rozwiązań przemysłu 4.0.

Zmiany w otoczeniu gospodarczym wywołane pandemią COVID-19 i walka ze zmianami klimatycznymi są głównymi czynnikami przyśpieszającymi cyfryzację i wymuszającymi zmianę modeli biznesowych – podkreśla Aleksandra Ścibich-Kopiec, prezes Platformy Przemysłu Przyszłości. – Bez zmian w organizacji i działaniu firmom coraz trudniej będzie skutecznie konkurować na rynku. Klastry mogą skutecznie przeprowadzić uporządkowaną transformację przedsiębiorstw w kontekście branżowych specjalizacji oraz wpłynąć na konkurencyjność całych branż.

W wydarzeniu wezmą udział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii, Jarosław Gowin, który omówi temat rozwoju zrzeszeń firm w polityce innowacyjnej kraju. Uczestnicy poznają szczegóły nt. finansowania działalności klastrów w nowej perspektywie finansowej i wpływu współpracy międzynarodowej na konkurencyjność organizacji przedsiębiorców.

(fot. Getty Images)

Doradztwo 4.0

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z doradztwa prowadzonego przez PPP. Oferta obejmuje wsparcie ekspertów w zakresie organizacyjnych i technologicznych zmian w firmie, przeprowadzenie audytu zgodności procedur firmy ze standardami przemysłu 4.0, a także analizę dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa, zgodną z metodologią ADvanced MAnufacturing. Usługi wykonują eksperci PPP w ramach pomocy de minimins. Szczegółowe informacje są w dziale Doradztwo.

inżynier i inspektor jakości
(fot. Getty Images)

Polityka Przemysłowa Polski

Organizowanie branżowych spotkań poświęconych kwestiom digitalizacji przemysłu, doradzanie przedsiębiorcom czy prowadzenie audytów, są zadaniami Platformy Przemysłu Przyszłości wyszczególnionymi w Polityce Przemysłowej Polski. Dokument ogłoszony przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zakłada, że podstawą wsparcia sektora wytwórczego, jest 5 osi rozwojowych: cyfryzacja, zielony ład, bezpieczeństwo, lokalizacja oraz społeczeństwo wysokich kompetencji.