stethome

Inteligentny stetoskop i Otoimplant Polskimi Produktami Przyszłości

  • Przedsiębiorstwo StethoMe i Akademia Górniczo-Hutnicza zwyciężyły w konkursie na najbardziej przyszłościowe polskie produkty.
  • Wśród wyróżnionych firm znalazły się m.in. ML System (za fotowoltaiczną szybę) i MAR-BUD (za urządzenie zmniejszające zużycie energii przez klimatyzację).
  • Relacjonujemy warszawski finał konkursu organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Domowy stetoskop korzystający z algorytmów AI

Nagrodę główną w kategorii Produkt przyszłości przedsiębiorcy otrzymała firma StethoMe, która opracowała system do samodzielnego badania w domu. Jego elementem jest inteligentny stetoskop i aplikacja ułatwiająca poprawne wykorzystanie urządzenia. Algorytmy sztucznej inteligencji analizują dźwiękowo układ oddechowy, wykrywając nieprawidłowości. Wyniki badania są przesyłane do lekarza, a ten decyduje o dalszych działaniach. Firma dostała również nagrodę specjalną za produkt z branży ICT. StethoMe jest laureatem wielu konkursów – firma wygrała w grudniu rywalizację podczas wydarzenia Startup Arena Poznań organizowanego przez Platformę Przemysłu Przyszłości.

https://www.youtube.com/watch?v=WLgb8YseeIs

Implant kosteczek słuchowych z AGH

Produktem przyszłości w kategorii, w której w szranki stawały instytucje szkolnictwa wyższego, okazał się Otoimplant wykonany przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa. To proteza ucha środkowego o działaniu bakteriobójczym zapewnianym przez nanocząstki srebra. Implant otolaryngologiczny zastępuje kosteczki słuchowe i za sprawą drgań przenosi dźwięki. Badania pokazały, że Otoimplant poprawia słuch u każdego z pacjentów. Autorzy protezy otrzymali jeszcze nagrodę specjalną Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Najwięcej nagród – ML System

Trzema nagrodami może pochwalić się ML System. Firma została wyróżniona we wspomnianej wyżej kategorii Polski produkt przedsiębiorcy, ale dostała też nagrody specjalne: Ministra Rozwoju oraz za produkt ekoinnowacyjny. ML System produkuje szyby z powłoką kwantową, ich rolą jest wykorzystywanie ogniw fotowoltaicznych do zasilania urządzeń, np. klimatyzacji, świateł lub do ładowania akumulatora w samochodzie. Więcej o ML System pisaliśmy w portalu, kiedy firma otrzymała homologację na dwuwarstwowe szyby z powłoką z kropkami kwantowymi.

Inni wyróżnieni

Wśród nagrodzonych przedsiębiorców znalazła się firma MAR-BUD, doceniona za akumulator energii chłodu ICE-ON. Urządzenie łączy się z klimatyzacją przemysłową, żeby zmniejszyć zużycie prądu. Kapituła konkursu doceniła też DiagNova Technologies za zaawansowany system obrazowania krtani i Syntoil za zieloną sadzę wytworzoną ze zużytych opon. Nagrodę specjalną organizatorów wydarzenia (PARP i NCBR) otrzymała firma M za Musicon – urządzenie edukacyjne rozwijające integrację sensomotoryczną i kreatywność dzieci.

22 edycja konkursu

Polski Produkt Przyszłości to wydarzenie organizowane od 22 lat. W tym czasie oceniono ponad 1000 projektów i wręczono 58 nagród oraz 123 wyróżnienia. Do tegorocznej odsłony zostało zgłoszonych 90 projektów, a każdy ze zwycięzców otrzymał nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych. Przy okazji konkursu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przypomniała, że obchodzi 20 rocznicę działalności, przybliżając przedsięwzięcia wspierane przez instytucję: hydroforowe płytki elewacyjne, przemysłowe koncentraty barwiące, inteligentne kosze na śmieci czy systemy montażu mebli.