Polska firma wyprodukuje szyby samochodowe, które zasilą klimatyzację i światła

  • Podkarpackie przedsiębiorstwo niebawem rozpocznie sprzedaż szyb z fotowoltaiką.
  • ML System dostarczy szkło grzewcze i zasilające, które może przekazywać energię systemom auta.
  • Piszemy, jak są skonstruowane szyby produkowane przez podrzeszowską firmę.

Transportowy Dozór Techniczny przyznał ML System nową homologację. Pozwolenie dotyczy dwuwarstwowych szyb ze szkła laminowanego, w których znajduje się powłoka zasilająca lub grzewcza. Szyba w samochodzie wystarczy do zasilania klimatyzacji lub świateł, w czasie postoju pozwoli też naładować akumulator. Dzięki atestowi przedsiębiorstwo może sprzedawać swoje produkty partnerom z branży motoryzacyjnej. ML System zapowiada, że dostawy rozpoczną się już w przyszłym roku.

Powłoka zasilająca firmy z Zaczernia koło Rzeszowa składa się z półprzewodników, których rozmiar nie przekracza kilkunastu nanometrów. Materiały potrafią pochłaniać i emitować falę elektromagnetyczną i w ten sposób zamieniać promienie słoneczne w energię elektryczną. W szybach, poza półprzewodnikami, pomiędzy dwiema warstwami szkła, są także powłoki przewodzące i transportujące ładunek – a kropki kwantowe absorbują szkodliwe promieniowanie słoneczne.

(Quantum Glass to technologia wykorzystująca kropki kwantowe zwiększające efektywność baterii solarnych – graf. ML System)

W przypadku zespolonych szyb grzewczych ML System, szkło przy niskich temperaturach potrafi rozgrzać się do 20-30 stopni Celsjusza, emitując ciepło do wnętrza pomieszczenia lub samochodu. Pochodzi ono z ogniw fotowoltaicznych, które wytwarzają energię elektryczną przechodzącą przez warstwę tlenku metalu naniesioną na szybę. Na takich taflach nie kondensuje się para wodna.

Ogniwa fotowoltaiczne są jednym z pomysłów na doładowywanie samochodów, szczególnie elektrycznych. Niemniej większość koncepcji skupia się na umieszczaniu paneli na dachach pojazdów lub na maskach, jak w przypadku Toyoty Prius (japońska konstrukcja każdego dnia dzięki energii słonecznej może przejechać 50 km).

(fot. Getty Images)

ML System pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami – spółka dostała właśnie od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości grant na rozpoczęcie produkcji szyb zespolonych z powłoką selektywną, które dodatkowo będą miały nanowarstwę półprzewodnikową. Dofinansowanie na ten cel z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia wynosi 16,9 mln zł, cały projekt jest wart 34,5 mln.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór