Opracowanie przygotowane przez ekspertów DELab-u Uniwersytetu Warszawskiego, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (aktualnie Ministerstwo Rozwoju) oraz Platformy Przemysłu Przyszłości porównuje dotychczasowe modele określające dojrzałość cyfrową firm. Specjaliści przygotowali w oparciu o wcześniejsze badania, literaturę naukową i doświadczenia praktyków prototyp narzędzia służącego do skanowania przedsiębiorstw i diagnozowania ich aktualnej cyfrowej dojrzałości. Narzędzie, obok oceny, przynosi też rekomendacje opisujące kroki, jakie firma powinna wykonać, aby przechodzić skuteczną transformację w kierunku p4.0. Jak podkreślają autorzy raportu…
Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw prowadzi do:
- wzrostu podaży poprzez wzrost produktywności
- wzrostu popytu dzięki personalizacji i dostosowaniu oferty do rynków klientów końcowych
- obniżenia kosztów operacyjnych, umożliwiając firmom zrezygnowanie z arbitrażu pracy (różnicy pomiędzy wysokościami wynagrodzeń) i zwiększenie produkcji na rynkach macierzystych
- wzrostu popytu na wykwalifikowaną siłę roboczą oraz do wzrostu wynagrodzeń.
Prototyp DELab-u UW posłużył z kolei Platformie Przemysłu Przyszłości do stworzenia internetowego narzędzia „Kierunek >> przemysł 4.0”, za pomocą którego przedsiębiorcy i menadżerowie sprawdzają cyfrową dojrzałość swoich organizacji. Zachęcamy zarówno do zapoznania się z opracowaniem, jak i do przeprowadzenia autodiagnozy w naszym portalu.