Przejdź do treści

Analitycy zapowiadają zmiany w sektorze cyfrowej transformacji


  • Dziś rynek transformacji cyfrowej jest wart blisko pół biliona dolarów – za 5 lat ta kwota podwoi się.
  • Większość pieniędzy będzie pochodziła od dużych firm dążących do zachowania swojej rynkowej pozycji.
  • Wzrośnie popyt na systemy dopasowane do potrzeb konkretnych branż, wyspecjalizowane w zaawansowanym przetwarzaniu danych.

Rynek cyfrowej transformacji, obejmujący m.in. dziedziny chmury obliczeniowej, AI, big data, IoT i cyberbezpieczeństwa, obecnie jest wart 470 miliardów dolarów. Według analityków MarketsandMarkets, skumulowany roczny wskaźnik wzrostu całego sektora do 2025 roku wyniesie 16,5%, co oznacza, że za pięć lat przekroczy wartość biliona dolarów. Większy udział zachowają duże przedsiębiorstwa,, ale szybciej będzie postępowała digitalizacja małych i średnich firm. Eksperci firmy badawczej zaznaczają, że organizacje chcą częściej wykorzystywać analizę zbieranych danych i sztuczną inteligencję do szybkiego, precyzyjnego reagowania na potrzeby klientów.

BYOD – szansa i zagrożenie

Upowszechnienie szybkich łączy internetowych w szkołach oraz trend Bring Your Own Device, polegający na używaniu prywatnych urządzeń do celów służbowych, sprawią, że transformacja znacznie przyśpieszy w branży edukacyjnej. Wcześniejsze badania wśród pracowników i pracodawców wykazują, że BYOD podnosi efektywność działań, jednak równolegle rośnie ryzyko naruszenia bezpieczeństwa firmowych sieci. Specjaliści przypominają, że każde urządzenie jest potencjalnym celem cyberprzestępców, a zatem także punktem zagrożenia dla powodzenia transformacji cyfrowej.

Rozwiązania dopasowane do branż

Jak podkreślają analitycy, przedsiębiorstwa, zależnie od sektora, wymagają innego podejścia do przekształceń, dlatego w najbliższym czasie spopularyzują się platformy dopasowane do właściwości konkretnych branż, szczególnie narzędzia pomagające w analizie zbieranych informacji z wykorzystaniem uczenia maszynowego. W tej chwili nadal często firmy gromadzą dane, których później nie wykorzystują. W zakładach pojawi się też potrzeba unowocześnienia istniejących systemów IT tak, żeby mogły pomagać w procesach cyfrowych zmian i współpracować np. z usługami udostępnianymi w chmurze.

Strategia

Transformacja przedsiębiorstw, poza nowymi technologiami, wymaga od pracowników i menadżerów rozwoju kompetencji oraz korekt sposobu myślenia, co akcentuje w artykule o firmach dojrzałych cyfrowo Katarzyna Nosalska, ekspert w zakresie przemysłu 4.0 i członek zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości. Niezbędny jest plan poszczególnych wdrożeń i opracowanie mierników, które pozwolą ocenić efekty. Aktualny stan organizacji pod tym kątem można sprawdzić, przeprowadzając samoocenę dojrzałości cyfrowej za pomocą narzędzia „Kierunek >> przemysł 4.0”. Po udzieleniu odpowiedzi na 12 pytań biorący udział w badaniu otrzymują diagnozę i rekomendacje, które wskazują drogę do kolejnych poziomów transformacji.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na