Analitycy zapowiadają zmiany w sektorze cyfrowej transformacji

  • Dziś rynek transformacji cyfrowej jest wart blisko pół biliona dolarów – za 5 lat ta kwota podwoi się.
  • Większość pieniędzy będzie pochodziła od dużych firm dążących do zachowania swojej rynkowej pozycji.
  • Wzrośnie popyt na systemy dopasowane do potrzeb konkretnych branż, wyspecjalizowane w zaawansowanym przetwarzaniu danych.
dojrzalość cyfrowa

Rynek cyfrowej transformacji, obejmujący m.in. dziedziny chmury obliczeniowej, AI, big data, IoT i cyberbezpieczeństwa, obecnie jest wart 470 miliardów dolarów. Według analityków MarketsandMarkets, skumulowany roczny wskaźnik wzrostu całego sektora do 2025 roku wyniesie 16,5%, co oznacza, że za pięć lat przekroczy wartość biliona dolarów. Większy udział zachowają duże przedsiębiorstwa,, ale szybciej będzie postępowała digitalizacja małych i średnich firm. Eksperci firmy badawczej zaznaczają, że organizacje chcą częściej wykorzystywać analizę zbieranych danych i sztuczną inteligencję do szybkiego, precyzyjnego reagowania na potrzeby klientów.

(graf. Getty Images)

BYOD – szansa i zagrożenie

Upowszechnienie szybkich łączy internetowych w szkołach oraz trend Bring Your Own Device, polegający na używaniu prywatnych urządzeń do celów służbowych, sprawią, że transformacja znacznie przyśpieszy w branży edukacyjnej. Wcześniejsze badania wśród pracowników i pracodawców wykazują, że BYOD podnosi efektywność działań, jednak równolegle rośnie ryzyko naruszenia bezpieczeństwa firmowych sieci. Specjaliści przypominają, że każde urządzenie jest potencjalnym celem cyberprzestępców, a zatem także punktem zagrożenia dla powodzenia transformacji cyfrowej.

Rozwiązania dopasowane do branż

Jak podkreślają analitycy, przedsiębiorstwa, zależnie od sektora, wymagają innego podejścia do przekształceń, dlatego w najbliższym czasie spopularyzują się platformy dopasowane do właściwości konkretnych branż, szczególnie narzędzia pomagające w analizie zbieranych informacji z wykorzystaniem uczenia maszynowego. W tej chwili nadal często firmy gromadzą dane, których później nie wykorzystują. W zakładach pojawi się też potrzeba unowocześnienia istniejących systemów IT tak, żeby mogły pomagać w procesach cyfrowych zmian i współpracować np. z usługami udostępnianymi w chmurze.

(fot. Getty Images)

Strategia

Transformacja przedsiębiorstw, poza nowymi technologiami, wymaga od pracowników i menadżerów rozwoju kompetencji oraz korekt sposobu myślenia, co akcentuje w artykule o firmach dojrzałych cyfrowo Katarzyna Nosalska, ekspert w zakresie przemysłu 4.0 i członek zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości. Niezbędny jest plan poszczególnych wdrożeń i opracowanie mierników, które pozwolą ocenić efekty. Aktualny stan organizacji pod tym kątem można sprawdzić, przeprowadzając samoocenę dojrzałości cyfrowej za pomocą narzędzia „Kierunek >> przemysł 4.0”. Po udzieleniu odpowiedzi na 12 pytań biorący udział w badaniu otrzymują diagnozę i rekomendacje, które wskazują drogę do kolejnych poziomów transformacji.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór