Przejdź do treści

Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów będzie częstsza


  • Robotic Process Automation pomoże firmom poradzić sobie z luką zatrudnieniową.
  • Przedsiębiorstwa skorzystają w tym roku ze znacznie większej liczby programów automatyzujących pracę w biurach.
  • Analitycy zauważają, że właściciele firm i menadżerowie stają się bardziej świadomi korzyści wynikających z robotyzacji powtarzalnych zadań.

Małe i średnie przedsiębiorstwa w tym roku będą częściej automatyzowały żmudne i cykliczne prace biurowe. Wykorzystają do tego oprogramowanie umożliwiające m.in. przenoszenie danych do tabel czy segregowanie informacji. Mariusz Gołębiewski z Abile podkreśla, że w najbliższych miesiącach należy spodziewać się wzrostu liczby wdrożeń software’u usprawniającego pracę w biurach nawet o 30 proc. – w porównaniu z 2019 rokiem.

Moda na Robotic Process Automation

Pracodawcy z kolei będą chętniej sięgać po Zrobotyzowaną Automatyzację Procesów ze względu na brak osób, które mogłyby wykonywać zadania powierzane programom. Skąd takie zjawisko?

Luka demograficzna szybko się pogłębia – tłumaczy Gołębiewski. – Każdego roku na emeryturę przechodzi ok. 700 tys. Polaków, a w ich miejsce pojawia się zaledwie 400 tys. młodych pracowników. Deficyt kadrowy staramy się łatać dzięki osobom z Ukrainy, które aktualnie stanowią około 6% zatrudnionych nad Wisłą. Jednak w tym roku o ich usługi będzie ciężej, ponieważ Czechy i Niemcy zliberalizowały przepisy migracyjne. Rynek pracy kurczy się, a przedsiębiorcy muszą coraz więcej płacić w ramach kosztów zatrudnienia.

Wiceprezes Abile dodaje jeszcze, że powyższe okoliczności oraz wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wymuszą rozwój automatyzacji działań w przedsiębiorstwach.

Światowe prognozy

Według Gartnera, trend w Polsce pokrywa się ze światowym. Wartość globalnego rynku automatyzacji procesów biznesowych w ubiegłym roku wyniosła 870 mln dolarów (ok. 3,3 mld złotych), a w 2022 powinna osiągnąć 2,4 mld dolarów (ok. 9,2 mld złotych). Jeśli porównamy dane z przewidywaniami z początku ubiegłego roku, wzrost jest szybszy niż wtedy przewidywali analitycy. Gartner spodziewał się, że kwota 2,4 mld dolarów zostanie osiągnięta dopiero w 2024.

Agencje pracy robotów

Przyśpieszenie powtarzalnych zadań biurowych proponują też tzw. agencje pracy robotów, wśród nich jest polska firma Antal. Programy, które przygotowuje przedsiębiorstwo, potrafią wykonywać prace administracyjne i robią to w podobnym modelu jak ludzie – przez określony czas lub na akord, aż wykonają konkretne zlecenie.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na