Przejdź do treści

Pracujący robot z wypożyczalni


  • Agencje pracy robotów wypożyczają firmom maszyny do konkretnych zadań, na określony czas.
  • Przedsiębiorstwo musi opłacić czas działania urządzenia.
  • Kolejna taka agencja to japońsko-izraelska MusashiAI.
  • W Polsce też działają podobne wypożyczalnie udostępniające maszyny przemysłowe oraz systemy, które wykonują prace biurowe.

MusashiAI to agencja pracy umożliwiająca wynajęcie autonomicznych robotów. Jej oferta obejmuje wypożyczenie maszyn na kilka godzin lub na czas wykonania określonego zadania. Wśród dostępnych urządzeń są samojezdne wózki widłowe F.A.F. (Fully Autonomous Forklift) i roboty do kontroli wizyjnej A.I.S (Automatic Inspection System). Jedne i drugie, po otrzymaniu zadania, samodzielnie określają, w jaki sposób mogą je wykonać, wybierając, dzięki systemom sztucznej inteligencji, najlepsze metody. MusashiAI rusza w Japonii, ale w tym roku z jej maszyn skorzystają także firmy z Tajwanu, Niemiec, Szwecji, Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Wózki jezdniowe F.A.F. mapują pomieszczenie, a następnie korzystają z czujników samonaprowadzających, żeby sprawnie się po nim poruszać. Za sprawą kół antyprzechyleniowych mogą przewozić materiały o masie 1 tony. Szerokość ładunku nie ma znaczenia, ponieważ roboty dopasowują rozstaw wideł. Maszyny A.I.S. skanują przedmioty, szukając usterek – według producenta, wykrywają nieprawidłowości w poszczególnych podzespołach w ciągu 2 sekund (z 98 proc. skutecznością).

W Polsce od 1,5 roku działa firma DBR77, która wynajmuje maszyny przemysłowe. Przedsiębiorstwo dostarcza urządzenia, instaluje na stanowisku pracy i programuje do zadań. Kiedy robot pracuje, DBR77 może kontrolować jego działanie w czasie rzeczywistym.

Na rynku brakuje rąk nie tylko do pracy w wytwórstwie, ale też w księgowości, administracji i kadrach. Odpowiedź na to zapotrzebowanie przygotowała z kolei agencja Antal, która funkcjonuje w Polsce od marca ubiegłego roku. Jej specjalizacją są roboty biurowe. To tak naprawdę specjalnie zaprogramowane aplikacje komputerowe wprowadzające zamówienia do systemów, księgujące faktury i wysyłające korespondencję do klientów firm.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na