Przejdź do treści

W małopolskim Podłężu powstanie zakład produkcyjny systemów wentylacji


  • Na miejscu firma SMAY otworzy również centrum R&D.
  • Przedsiębiorstwo zautomatyzuje wykrawanie i gięcie blach.
  • Częścią kompleksu będzie magazyn wysokiego składowania.

Przedsiębiorstwo SMAY, polski producent systemów i urządzeń przeciwpożarowych i wentylacyjnych, planuje otwarcie nowej fabryki w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej w Podłężu, ok. 20 kilometrów od Krakowa. Na miejscu, poza zakładem produkcyjnym, powstanie budynek biurowy, laboratorium badawczo-rozwojowe, a łączna powierzchnia konstrukcji to 21,4 tysiąca metrów kwadratowych. Do obniżania poziomu emisyjności obiektów firma użyje m.in. panele fotowoltaiczne. Zgodnie z założeniami, nowa siedziba będzie otwarta w maju.

Rozwiązania w nowej siedzibie

Żeby zadbać o czystość hali produkcyjnej, SMAY wykorzysta rozwiązania do usuwania pyłów powstających podczas obrabiania materiałów. Automatyczne składy surowców będą połączone z centrami obróbki. Przedsiębiorstwo zamierza zautomatyzować zadania związane z wykrawaniem i gięciem blach. Poza halą produkcyjną powstał również magazyn wysokiego składowania z punktami przygotowywania zamówień – zarówno wysyłanych na zewnątrz, jak i kompletowanych na potrzeby fabryki. Firma w nowej siedzibie wdroży oprogramowanie do zarządzania logistyką i produkcją.

Magazyny wysokiego składowania

Wysokość magazynów wysokoregałowych to co najmniej 7,2 metra. Zaletą konstrukcji jest maksymalne wykorzystanie powierzchni składu, co tłumaczył Robert Stobiński, członek zarządu Grupy Amica, w case study poświęconym magazynowi producenta AGD. Jak zaznaczał, położenie terenów przedsiębiorstwa sprawiło, że budowa 47-metrowej konstrukcji była jedyną szansą na budowę magazynu we Wronkach. Budynek obsługiwany przez jednego pracownika i urządzenia dźwigowe, może pomieścić 26 tysięcy palet. Niedawno Volkswagen w poznańskim Antoninku otworzył obiekt działający na podobnej zasadzie i mieszczący około 43 tysiące pojemników.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na