Przejdź do treści

W Poznaniu działa automatyczny magazyn części samochodowych


  • Koło istniejącej hali montażu na osiedlu Antoninek, Volkswagen uruchomił skład małych elementów i podzespołów.
  • Nowy obiekt mieści ponad 40 tysięcy opakowań.
  • Dzięki inwestycji, można było zrezygnować z kilkunastu kursów ciężarówek dziennie.

Volkswagen w Poznaniu uruchomił automatyczny magazyn mniejszych części i podzespołów. Tym samym firma w pełni wykorzystuje powierzchnie logistyczne stworzone w związku z rozpoczęciem produkcji pojazdu Caddy 5. Powierzchnia nowo otwartego obiektu wynosi ponad 4000 m², przy czym 3/4 zajmują przenośniki, strefy przyjęć i wydawania towarów oraz miejsce składowania pustych pojemników. Pozostała przestrzeń może pomieścić 43 tysiące opakowań KLT (z niem. Kleinladungsträger), czyli standaryzowanych pojemników małoformatowych wykonanych z tektury falistej oraz z tworzyw sztucznych.

Oszczędność czasu i mniejsze emisje CO2

Nowy magazyn w poznańskim Antoninku może przechować 6 tysięcy opakowań więcej niż poprzedni, zewnętrzny skład, który mieścił się w Swarzędzu-Jasinie. Bezpośrednie sąsiedztwo nowego obiektu z halą montażu pozwoliło zlikwidować 14 codziennych kursów ciężarówek i ograniczyć emisje dwutlenku węgla o 45,85 tony rocznie – zaznacza Dietmar Mnich, prezes Zarządu Volkswagen Poznań. W składzie, z szybkością 6 m/s, pracują 4 układnice, a co 7 sekund magazynowany jest nowy pojemnik. Jak dodaje Mnich, w obiekcie porusza się dodatkowo wózek mogący przemieszczać jednocześnie 4 najmniejsze pojemniki.

Automatyczny magazyn we Wronkach

Nowy obiekt VW powstawał około 12 miesięcy, podobnie jak w pełni zautomatyzowany magazyn Amiki we Wronkach. Skład producenta AGD ma 47 metrów wysokości i 26 tysięcy miejsc paletowych. Wewnątrz działa 5 automatycznych układnic. Szczegóły o tym, jak powstawał i jak działa magazyn wysokiego składowania, omawiał Robert Stobiński, członek zarządu Grupy Amica, podczas konferencji Instrumenty Przemysłu 4.0 zorganizowanej w ramach targów Warsaw Industry Week w Nadarzynie. Z wystąpieniem można zapoznać się w dziale case studies.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na