Przejdź do treści

Automatyzacja w fabryce


  • O technologiach założycielskich przemysłu 4.0 mówił ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości podczas konferencji na temat automatyzacji.
  • Wśród prelegentów byli także specjaliści w zakresie np. robotyzacji, monitoringu stanu urządzeń i wizualizacji procesów.
  • Spotkanie pod hasłem „Automatyzacja w zakładach produkcyjnych” zorganizowało Axon Media. PPP była patronem merytorycznym przedsięwzięcia.

Blisko 30 ekspertów spotkało się z uczestnikami bytomskiej konferencji. Wydarzenie skupiało się na automatyzacji produkcji z uwzględnieniem standardów przemysłu 4.0. Wśród prelegentów byli przedstawiciele m.in. EMT-Systems, OMRON Electronics, Newtech Engeneering i Platformy Przemysłu Przyszłości. Reprezentant PPP, prof. Mariusz Hetmańczyk, opowiadał o technologiach założycielskich czwartej rewolucji przemysłowej w kontekście transformacji cyfrowej. Ekspert koncentrował się na digitalizacji, jako czynniku motywującym przedsiębiorców do zmian, oraz na kluczowych obszarach cyfryzacji. O technologiach założycielskich p4.0 pisały wcześniej w naszym portalu prof. Katarzyna Śledziewska i prof. Renata Włoch z Uniwersytetu Warszawskiego.

Monitoring i coboty

Jerzy Halkiewicz z UE Systems przedstawił „Ultradźwiękowy monitoring stanu łożysk z precyzyjnym optymalnym sterowaniem”, uwzględniając korzyści z monitoringu ciągłego i podglądu danych mierzonych w czasie rzeczywistym. Robotyzacją w zakresie usprawniania procesów produkcyjnych zajął się z kolei Marek Falkowski z ELMARK Automatyka. Ekspert mówił m.in. o używaniu cobotów, zwłaszcza w małych i średnich firmach. Natomiast Maciej Burnus z FINDER Polska wystąpił z prezentacją zatytułowaną „Jak zapewnić optymalizację i bezpieczeństwo pracy, dzięki technologii przekaźnikowej”. Wśród elementów prelekcji była termoregulacja w rozdzielnicach elektrycznych oraz modernizacja i serwisowanie maszyn. Oprócz eksperckich wystąpień uczestnicy zobaczyli jeszcze działanie platformy moneo, służącej do wizualizacji procesów i stanu maszyn.

Perspektywa 26 mld $

Organizatorzy wydarzenia przypominają, że, według Deloitte, rynek obejmujący automatyzację rośnie rocznie o ponad 40%. Za 6 lat ma mieć wartość blisko 26 miliardów dolarów. Dla przedsiębiorstw wprowadzanie takich technologii to obietnica obniżania kosztów, podnoszenia efektywności, jakości produkcji oraz precyzyjności procesów. Szerzej o problematyce automatyzacji piszemy w dziale serwisu poświęconym temu obszarowi.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na