Przejdź do treści

W czym startupy mogą pomóc firmom produkcyjnym?


  • Druk 3D, automatyzacja, cyberbezpieczeństwo, elektromobilność – to przykładowe dziedziny wyzwań przygotowanych w ramach akceleratora KPT ScaleUp.
  • Listy z zagadnieniami dla startupów przygotowały m.in. PGNiG, Grupa Azoty, Woodward czy Lafarge.
  • Do 9 września młodzi przedsiębiorcy mogą zgłaszać chęć udziału w 7 edycji programu.

Przygotowanie narzędzi do planowania produkcji, automatyzacja zakupów, dystrybucji i fakturowania energii, a także opracowanie metod zmniejszania emisji dwutlenku węgla to przykładowe zadania, które przed startupami stawia Lafarge, producent materiałów budowlanych. Z kolei Grupa Azoty czeka na propozycje z zakresu m.in. druku 3D, materiałów biodegradowalnych, cyberbezpieczeństwa i programów wspierających logistykę oraz gospodarkę magazynową. Kontrola ruchu, wydobywanie paliw kopalnych oraz monitorowanie napędów w silnikach turbinowych to dziedziny zadań przygotowanych przez Woodward, wytwórcę systemów sterujących dla lotnictwa i energetyki. Solaris oczekuje inicjatywy dotyczących zarządzania transportem, elektromobilności czy inteligentnych systemów pomiarowych. Listy z wyzwaniami dla startupów przygotowały również PGNiG, Warbud, ASTOR, Maspex oraz HAWE Telekom.

Informacje o programie

Rozwiązania z dziedzin wskazanych przez przedsiębiorstwa mogą przygotowywać startupy, które zgłoszą się do akceleratora KPT ScaleUp. Młodzi przedsiębiorcy składający aplikacje powinni mieć co najmniej prototyp produktu B2B i działać na rynku nie dłużej niż 5 lat. W ramach uczestnictwa firmy mogą przeprowadzić pilotażowe wdrożenia swoich rozwiązań u partnerów przemysłowych. Program rozpocznie się rekrutacją, którą przejdzie 10-12 spółek. Częściami akceleracji są m.in. warsztaty, szkolenia, mentoring oraz Demo Days, tj. wydarzenie podsumowujące działania startupów. Członkowie przedsiębiorstw odwiedzą fabryki i regiony wyróżniające się wdrażaniem rozwiązań z zakresu przemysłu 4.0. Ponadto uczestnicy skorzystają z dotacji o wysokości do 250 tysięcy złotych – pieniądze mogą przeznaczyć na rozwój technologii, a także zakup usług prawnych czy doradztwa. Krakowski Park Technologiczny przyjmuje aplikacje do 9 września.

Orlen Skylight Accelerator

W lipcu własny program akceleracyjny uruchomił PKN Orlen – koncern przygotował dla startupów 22 wyzwania z zakresu technologii wodorowych, niskoemisyjnej energetyki, zaawansowanej petrochemii czy rozwoju w dziedzinie nawozów. Zgłoszenia były przyjmowane do 16 sierpnia. Zgodnie z planem, na początku września ruszy druga runda naboru do programu. Szczegółowo pojęcie akceleracji i standardowe etapy procesu omawiał Łukasz Klimek z Industrylab II podczas wydarzenia Platformy Przemysłu Przyszłości z cyklu poświęconego finansowaniu innowacji.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na