Przejdź do treści

Startuje program akceleracyjny Idea4Azoty 2030


  • Tarnowska grupa chemiczna szuka innowacyjnych rozwiązań przemysłowych.
  • Program jest skierowany do startupów, środowisk naukowych oraz badawczych.
  • To druga edycja programu akceleracyjnego Grupy Azoty.
  • Do kiedy i gdzie będą przyjmowane propozycje projektów?

Organizacje, które zgłoszą się do programu, przejdą 4-etapową kwalifikację: formalną ocenę zgłoszeń, ocenę merytoryczną, wywiady oraz decyzję o włączeniu do programu. Aplikacje można składać do 15 kwietnia pod adresem idea4azoty.grupaazoty.com. Uczestnicy będą mieli sposobność wypracowania, wspólnie z Azotami, nowoczesnych rozwiązań z szansą wprowadzenia ich w spółce z Małopolski. Firmy i instytucje otrzymają wsparcie finansowe, merytoryczne oraz infrastrukturalne. Prezes Zarządu Grupy Azoty wierzy, że w ramach programu akceleracyjnego powstaną rozwiązania wspierające transformację klimatyczno-energetyczną oraz podnoszące konkurencyjność Grupy na rynku nawozowochemicznym. Jak dodaje wiceprezes, dr Grzegorz Kądzielawski, przedsięwzięcie jest okazją do połączenia doświadczeń:

Program Idea4Azoty 2030 tworzy unikatową przestrzeń do rozwijania nowych projektów łączących potencjał środowiska innowatorów z naszą wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Zachęcam do udziału w programie, jest o co powalczyć. Oprócz wsparcia finansowego, aplikujący mogą też liczyć m.in. na wsparcie wdrożeniowe i prawne – zapowiada Kądzielawski.

Random Forest z machine learningiem

Poza własnym Idea4Azoty, Grupa angażuje się też w inne podobne programy, są wśród nich np. KPT ScaleUp czy Impact Poland. Programy akceleracyjne przyniosły Azotom 24 innowacyjne projekty realizowane w 9 spółkach. Namacalny efekt to 4 komercyjne wdrożenia. Jednym z nich jest Random Forest, czyli repozytorium do przechowywania cyfrowej dokumentacji i raportów B+R. Random Forest korzysta z modeli machine learningowych do automatycznej ekstrakcji kluczowych danych z dokumentów. W gronie rozwiązań, jakie powstały drogą akceleracji, jest też platforma e-learningowa LMS o nazwie nsFlow, służąca do zdalnej współpracy z ekspertami w środowisku AR. Z kolei SEZO UL stanowi uniwersalne urządzenie telemetryczne do pomiaru parametrów środowiskowych w magazynach, w których przechowuje się materiały pakowane i sypkie.

Nawozy, chemia i filamenty

Grupa Azoty działa na krajowym i europejskim rynku nawozowo-chemicznym. Produkuje nawozy azotowe i wieloskładnikowe, melaminę, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory, biel tytanową, a także filamenty do druku 3D. W ubiegłym roku GA opublikowała swoją strategię do roku 2030 (stąd program akceleracyjny Idea4Azoty ma też w nazwie 2030). To plan uwzględniający transformację energetyczną, wynikającą z wymagań europejskiej polityki klimatycznej.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na