Przejdź do treści

Pomysły startupów ze Wschodniego Akceleratora Biznesu


  • Młodzi przedsiębiorcy opracowali system termomonitoringu i narzędzia do barwienia wydruków 3D.
  • Przykładami rozwiązań z zakresu cyfryzacji podzieliły się firmy NEW IT i Notarly.
  • Relacjonujemy spotkanie, podczas którego startupy mogły zaprezentować wynik inkubacji swoich inicjatyw we Wschodnim Akceleratorze Biznesu.

Podczas Demo Day Wschodniego Akceleratora Biznesu, czyli wydarzenia podsumowującego efekty pracy startupów biorących udział w akceleratorze, swój pomysł przedstawiło m.in. Guarneri 3D. Startup zajmuje się precyzyjnym skanowaniem trójwymiarowym obiektów wrażliwych na uszkodzenie, m.in. zabytków i dzieł sztuki. Reprezentanci firmy Termoprotect opowiedzieli o systemie termomonitoringu umożliwiającym dbanie o bezpieczeństwo w zakładach pracy czy hodowlach np. poprzez kontrolowanie stanu zdrowia ludzi, zwierząt, monitorowanie środowisk zagrożonych wybuchem oraz temperatury w serwerowniach. Modułowe urządzenie ulepszające jakość i szybkość barwienia wydruków 3D to pomysł firmy Threeon, z kolei XBIOLAB opracowało płynną, bezwonną i transparentną osłonkę produktów spożywczych, która wydłuża termin przydatności do spożycia, a przy okazji pozwala dłużej magazynować i transportować jedzenie.

Digitalizacja kancelarii i… planów nawozowych

Celem Notarly jest cyfryzacja kancelarii notarialnych za pomocą eksperckiego oprogramowania ułatwiającego przygotowanie dokumentów urzędowych. Akty są przygotowywane na podstawie odpowiedzi w formularzach, co eliminuje problem błędów edytorskich czy braki w klauzulach uzupełniających pisma. Przedstawiciele NAW IT przypominali, że od wejścia do UE rolnicy muszą w ramach prowadzonego gospodarstwa przygotowywać plany nawozowe zawierające np. karty używane do rejestracji prac polowych oraz plany nawożenia naturalnego. Obecnie istniejące programy wymagają ręcznego wprowadzania części już znanych informacji, a pomysł NAW IT skraca opracowanie planów z ok. godziny do 15-20 minut. Autorzy planują przetwarzać dane w chmurze.

Co jest ważne dla startupów?

Startupy powinny zajmować się rozwiązywaniem istniejących problemów – podkreślał Adam Kuzdraliński, biotechnolog oraz dykrektor działu naukowego firmy Sundose w czasie Demo Day. Według niego kluczowy jest zespół, który rekompensuje ewentualne braki w technologii czy pomyśle. Drugim istotnym elementem jest skalowanie – konieczne w razie rozwoju biznesu. Założycielom startupu potrzeba nie tylko pomysłu, ale też zbierania opinii o produkcie, zdobywania wiedzy, a także weryfikowania założeń. Ekspert przypomniał, że tylko część startupów ma szanse na rozwój, natomiast porażkę warto traktować jako istotne doświadczenie.

Budowanie zespołów

Podczas prezentacji Kuzdraliński rozwijał wątek załogi startupu:

Podstawą zespołu jest zaufanie i absolutnie dobry klimat współpracy. Jak macie małe zespoły, np. 3-4-osobowe, to jeśli jeden element nie działa, albo ktoś wyróżnia się zupełnie inną osobowością i wchodzicie w konflikty, to jest tak samo, jakbyście mieli organizację na 1000 osób i 250 by się zbuntowało. Dobieranie zespołu na początku jest często ważniejsze niż rozwijanie go w kolejnych krokach, bo wtedy błędy można jeszcze zamortyzować – wyjaśniał specjalista. Jak dodał, na początku zespół będzie inny, niż później: Niektórzy czują się dobrze w małych organizacjach i świetnie sprawdzają się jako komandosi [założyciele cechujący się szybkim działaniem i rozwijający prototyp – red.], ale w kolejnych etapach mogą już nie zdawać egzaminu. Dlatego to, czego też trzeba się nauczyć budując startupy, to umiejętność rozstawania się. Często lepiej odejść wcześniej niż później.

Wschodni Akcelerator Biznesu

Prezentacje startupów poprzedzały prezentacje ekspertów, dotyczące nowej perspektywy finansowania w Unii Europejskiej oraz rozwoju rynku startupów w Polsce Wschodniej. Z kolei działalność Platformy Przemysłu Przyszłości podczas Demo Day WAB przybliżał Piotr Kryjom, ekspert PPP. Platforma Startowa: Wschodni Akcelerator Biznesu od 2019 roku przyjmuje aplikacje startupów planujących akcelerację swoich pomysłów. WAB zajmuje się współpracą z młodymi przedsiębiorcami z branży ekologicznej, spożywczej, rolniczej, a także IT i teleinformatyki.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na