Ai

Trwają zgłoszenia do konkursu Polski Produkt Przyszłości – w puli 600 tysięcy złotych

  • Produkty i technologie mogą służyć poprawie zarówno codziennego życia i zdrowia, jak i procesów przemysłowych.
  • Są 3 kategorie konkursowe, organizatorzy planują również nagrody specjalne, m.in. dla startupów.
  • Inicjatorami przedsięwzięcia są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Przedsiębiorcy, uczelnie i instytuty naukowe i badawcze mogą do 6 grudnia dołączać do rywalizacji o tytuł Polskiego Produktu Przyszłości. W zgłoszeniach przesyłanych za pośrednictwem serwisu PARP, powinny zawrzeć opis swoich innowacyjnych wyrobów lub technologii. Warunkiem dla produktów jest osiągnięcie co najmniej 6 poziomu gotowości technologicznej (etap prac wdrożeniowych), a jeśli już są na rynku, wytwarzanie powinno rozpocząć się najwcześniej 2 lata przed złożeniem wniosku. Propozycje mogą dotyczyć różnych dziedzin, np. poprawy codziennego funkcjonowania czy zdrowia, jak również ulepszania procesów produkcyjnych oraz zmniejszania niekorzystnego wpływu ludzi i firm na środowisko. Ważne, by aplikujący byli właścicielami autorskich praw majątkowych.

Nagrody

Są 3 kategorie konkursowe:

  • produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki,
  • produkt przyszłości przedsiębiorcy,
  • wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii dostaną 100 tysięcy złotych, natomiast wyróżnieni – 25 tysięcy złotych. Dodatkowo organizatorzy planują nagrody specjalne za:

  • rozwiązanie zgłoszone przez przedsiębiorcę działającego na rynku najwyżej 3 lata,
  • produkt z dziedziny technologii informacyjnych i komunikacyjnych,
  • ekoinnowację.

Polskie Produkty Przyszłości

Obecnie trwa 24 edycja konkursu przygotowywanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Inicjatywa jest prowadzona od 23 lat. W tym czasie nadesłano ponad 1200 zgłoszeń, nagrody główne uzyskało 59 organizacji i konsorcjów, z kolei 137 pomysłów wyróżniono. Poprzednią edycję wygrały: spółka Angionica, która wyprodukowała urządzenie do nieinwazyjnej diagnostyki zaburzeń krążenia naczyniowego metodą FMSF (Flow Mediated Skin Fluorescence), Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN za aparat Ventil, służący niezależnej wentylacji płuc, a także konsorcjum firmy GeneMe i Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej – wytwórców FRANKD, czyli szybkiego testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.