Przejdź do treści

Polscy naukowcy pracują nad tym, żeby 1 respirator mógł obsługiwać 2 pacjentów


  • Sieć Badawcza Łukasiewicz wyprodukuje aparat Ventil pozwalający na podłączenie 2 pacjentów do 1 respiratora.
  • To urządzenie do nieco innego celu opracowała wcześniej Polska Akademia Nauk, teraz specjaliści chcą, żeby Ventil pomógł w leczeniu chorych na Covid-19.
  • Tymczasem w Stanach Zjednoczonych eksperci starają się, żeby 1 respirator mógł służyć 4 pacjentom.

Łukasiewicz – Instytut Techniki i Aparatury Medycznej wyprodukuje urządzenia Ventil, które umożliwiają jednoczesną i niezależną wentylację układów oddechowych 2 osób 1 respiratorem. Ośrodek planuje, że w ciągu 3 tygodni powstanie 100 aparatów, pierwsza seria automatycznych dzielników objętości mieszanki gazu trafi najpierw do badań klinicznych w szpitalach.

Pandemia zmieniła przeznaczenie aparatów Ventil

Urządzenia opracował Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza Polskiej Akademii Nauk. Aparaty współpracują z respiratorem, pierwotnie miały służyć do niezależnej wentylacji obu płuc pacjenta cierpiącego na niewydolność oddechową, jednak teraz, kiedy potrzeba większej liczby respiratorów, Ventil może pozwolić 2 pacjentom korzystać z tego samego urządzenia medycznego. Podłączony do respiratora aparat potrafi regulować podstawowe procesy wentylacji mechanicznej. Dyrektor IBIB PAN, prof. Adam Liebert wyjaśnia, na czym polega aktywność obydwu ośrodków naukowych w tym przedsięwzięciu:

IBIB podjął współpracę z ITAM w celu szybkiego wdrożenia do produkcji, a następnie wyprodukowania serii urządzeń. W obecnie prowadzonych działaniach wykorzystujemy know-how rozwinięte w naszym instytucie oraz wiedzę ekspercką kadry naukowej obu ośrodków – podkreśla prof. Liebert.

Pierwsze urządzenia Ventil opracowane i przygotowane przez Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej przeszły pozytywnie wieloletnie testy kliniczne prowadzone na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Korzystało z nich m.in. 224 chorych leczących się w klinice Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Badania i testy w USA

Prace nad podobnymi systemami specjaliści prowadzą w Stanach Zjednoczonych. Doktor Jeff Pothof, dyrektor szpitali Uniwersytetu Wisconsin przyznaje, że lekarze opracowują metodę na przygotowanie respiratorów do jednoczesnej obsługi 4 pacjentów. Jak podkreślił, medycy działają na wypadek, gdyby firmy wytwarzające sprzęt medyczny nie nadążyły z produkcją nowych urządzeń. Lekarze z Ontario wykorzystują z kolei wcześniejsze badania prowadzone przez Grega Neymana i Charlene Babcock Irvin, z których wynika, że jest możliwe czasowe zwiększenie możliwości respiratorów nawet bez specjalistycznego, dodatkowego sprzętu. Zdaniem badaczy, da się przez około 12 godzin wspierać oddychanie 4 pacjentów za pomocą 1 respiratora, dzięki użyciu plastikowych rurek. Całą treść pilotażowego badania można znaleźć w Onlinelibrary.wiley.com.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na