W ProtoLab III studenci i pracownicy uczelni mogą testować swoje pomysły z zakresu wirtualnej rzeczywistości, rozwiązań kosmicznych i programowania. Na miejscu są drukarki 3D korzystające z metody FDM i stereolitografii, a także urządzenia do śledzenia wzroku oraz badania reakcji użytkowników na bodźce zewnętrzne. Dodatkowo, pod kątem budowy prototypów są dostępne platformy Arduino i Raspberry Pi oraz komputery z dużą mocą obliczeniową, nadające się do trenowania sieci neuronowych. W laboratorium można pracować przez całą dobę, a część urządzeń jest również wypożyczana. Prototypownię pomogła stworzyć firma Excento. Prezes przedsiębiorstwa, Mariusz Machajewski, zaznacza, że miejsce powinno nie tylko służyć testowym inicjatywom, ale i powstawaniu spółek zakładanych przez studentów i pracowników uczelni.
ProtoLab i ProtoLab II
Pierwsze laboratorium ProtoLab działa w Gdańsku od listopada 2018 roku. Na miejscu testuje się rozwiązania z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dostępne urządzenia to m.in. oscyloskopy, mierniki czy stacje lutownicze. W jednym czasie ze stanowisk przeznaczonych do projektowania płytek obwodów drukowanych czy elementów automatyki i mechaniki może korzystać 25 osób. ProtoLab II jest w Gdańskim Parku-Naukowo Technologicznym, gdzie wspólnie z laboratorium robotycznym Hubu Innowacji Cyfrowych DIH4AI ProtoLab II tworzy tzw. Space4Makers, czyli warsztat z frezarkami, tokarkami, drukarkami 3D czy ploterami.
Działania innych uczelni
Na Politechnice Gdańskiej istnieje również AI Living Lab – pracownia skupiająca się na rozwoju sztucznej inteligencji. Laboratorium jest przeznaczone dla studentów i pracowników firm, zainteresowanych wdrażaniem algorytmów SI. Na Akademii Górniczo-Hutniczej funkcjonuje, opisywane przez nas, laboratorium badawczo-dydaktyczne, które pomaga w zdobywaniu umiejętności z zakresu digitalizacji, przemysłu 4.0 i inteligentnych sieci energetycznych. Natomiast Politechnika Śląska w ubiegłym roku otworzyła warsztat, który ma łączyć elementy automatyki, mechatroniki, budowy maszyn i informatyki stosowanej.