Przejdź do treści

INNOVATION PARK w Wałbrzychu będzie szkolił pracowników przyszłości


5 grudnia władze Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”, prezes Piotr Wojtyczka oraz wiceprezes Paweł Kurtasz, oficjalnie otworzyli nowoczesne centrum szkoleniowe INNOVATION PARK w Wałbrzychu.

W otwarciu Centrum Szkoleniowego, obok inwestorów, pracowników strefy i przedstawicieli firm uczestniczyli również przedstawiciele władz rządowych z wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek na czele, przedstawiciel ministra członka Rady Ministrów Michała Dworczyka oraz wiceprezes Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości Piotr Bober.

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości z zadowoleniem przyjęła inicjatywę władz Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, której celem jest wsparcie zarówno przedsiębiorstw z zachodniej części Polski, jak i systemu oświaty w szkoleniu pracowników przyszłości. Obiekt budowany przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „INVEST-PARK” działać będzie pod szyldem prowadzonego przez nią Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU”. Centrum Szkoleniowe WSSE powstał w hali przemysłowej przy ulicy Villardczyków w Wałbrzychu. W obiekcie znajdą się nowoczesne sale konferencyjne, pomieszczenia biurowe, powierzchnia wystawiennicza oraz przestrzeń wyposażona w urządzenia VR i park maszynowy. Z obiektu będą mogli nieodpłatnie korzystać przedsiębiorcy, a także studenci i uczniowie. Centrum jest wyposażone w modelową linię przemysłową złożoną z urządzeń czołowych producentów automatyki. Dzięki użyciu uniwersalnych systemów sterowania Klaster Edukacyjny „INVEST in EDU” jest w stanie przeszkolić na niej automatyków, monterów, operatorów czy pracowników utrzymania ruchu.

Centrum Szkoleniowe posłuży przedsiębiorcom strefowym do wdrażania nowych pracowników oraz podnoszenia kompetencji już zatrudnionych, bez konieczności angażowania w ten proces własnych zasobów sprzętowych. Linia przemysłowa zostanie wykorzystana również do zajęć z młodzieżą szkolną. Do osiągnięcia tego celu posłuży również wirtualna rzeczywistość. Dzięki goglom VR uczniowie będą mogli przenieść się w realia nowoczesnych zakładów produkcyjnych i wczuć się w rolę operatorów maszyn i urządzeń przemysłowych.

„INVEST in EDU” został powołany przez wałbrzyską strefę w 2015 roku. Klaster zrzesza obecnie ponad 120 podmiotów – głównie firmy działające w strefie oraz szkoły branżowe i techniczne. Zajmuje się m.in. promocją kształcenia pod potrzeby przemysłu, wsparciem projektów badawczych oraz doradztwa zawodowego. Działalność klastra przyczyniła się również do powstania klas patronackich, nad którymi pieczę objęli inwestorzy strefowi.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna “INVEST-PARK” jest jedną z największych i najprężniej rozwijających się stref w Polsce. Świadczyć może o tym fakt, że zainwestowali w nią tacy giganci jak Toyota, Daimler, Volkswagen, 3M, Electrolux czy Mondelez.

Obszar inwestycyjny WSSE obejmuje 174 gminy zlokalizowane w województwach dolnośląskim, opolskim i wielkopolskim. Dzięki takiemu usytuowaniu, przedsiębiorcy mają dobry dostęp do rynków Europy zachodniej i południowej. Ponadto, bliskość takich miast jak Poznań, Wrocław czy Opole ułatwia dotarcie do ośrodków akademickich, centrów badawczo-rozwojowych oraz nowoczesnych usług biznesowych.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na