Przejdź do treści

AGH buduje laboratorium badawczo-dydaktyczne przygotowujące przyszłych pracowników 4.0


  • Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza dostała od firmy COPA-DATA sprzęt komputerowy i licencje na oprogramowanie nadzorujące procesy produkcyjne.
  • Laboratorium powstające w Centrum Energetyki ma przygotowywać studentów do pracy w nowoczesnych zakładach.
  • AGH od dwóch lat współpracuje z firmą specjalizującą się w automatyce przemysłowej.

zenon Energy Lab w zamyśle twórców tego miejsca ma pomagać inżynierom w zdobywaniu umiejętności z zakresu przemysłu 4.0, digitalizacji i smart grid. Funkcjonowanie laboratorium powinno też dawać firmie COPA-DATA nowe pomysły na digitalizację energetyki. W przyszłości planuje się połączenie jednostki ze stanowiskiem badawczym, które powstaje w ramach projektu Renewable Energy and Load Flexibility in Small Industry. To przedsięwzięcie nastawione na testowanie rozwiązań z zakresu procesów przemysłowych we wspomnianym sektorze.

System

Współpraca uczelni i przedsiębiorstwa rozpoczęła się w 2018 roku. AGH przystąpiła wtedy do programu partnerskiego firmy powołanego w 2011 z myślą o kooperacji z ośrodkami naukowymi i innymi spółkami. Tomasz Papaj z COPA-DATA podkreśla, że w nowym laboratorium studenci mogą nauczyć się obsługi systemu przemysłowego wdrażanego w wielu firmach. Oprogramowanie zenon jest platformą do wizualizacji procesów produkcyjnych i ich nadzorowania. Wykorzystuje się je do nadzorowania farm wiatrowych i fotowoltaicznych czy w klastrach energii. Jak przyznaje prof. Andrzej Bień z AGH, stanowiska dydaktyczne dadzą studentom dostęp do technologii i wiedzy przydatnej w nowoczesnych zakładach, przyszłych miejscach pracy dzisiejszych studentów.

Producent

COPA-DATA została założona w Austrii w 1987 roku przez Thomasa Punzenbergera. Działa w branżach produkcyjnej i energetycznej, specjalizując się w automatyzacji procesu nadzoru i optymalizacji wykorzystania maszyn. Ma na świecie 11 biur (w tym od 2010 roku w Krakowie), zatrudnia 270 pracowników i współpracuje z 240 firmami partnerskimi. Firma zainstalowała swoje systemy w 135 tysiącach lokalizacji, do jej klientów należą m.in. Tymbark, Górażdże Cement i Instytut Lotnictwa. Poza AGH spółka współdziała jeszcze z Politechniką Krakowską i Śląską.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na