Na Politechnice Śląskiej powstała pracownia Przemysłu 4.0

  • Uczelnia z firmą Atlas Copco otworzyła laboratorium wykorzystujące nowoczesne technologie.
  • Studenci poznają rozwiązania wykorzystywane w branży motoryzacyjnej.
  • Pracownia ułatwi zdobywanie wiedzy o procesach produkcyjnych.
wydział mechaniczny technologiczny politechniki śląskiej w gliwicach

Politechnika Śląska i firma AtlasCopco uruchomiły laboratorium, w którym studenci poznają najnowsze technologie montażu samochodów i sposobów jego udoskonalania. Dowiedzą się też, jak poprawiać wydajność systemów technicznych w pojazdach i jak organizować proces produkcji.

(fot. Politechnika Śląska)

Laboratorium 4.0

Stanowiska pracy zamontowane w laboratorium odpowiadają tym, które funkcjonują na liniach produkcyjnych w zakładach z sektora motoryzacyjnego. Zdobyte w ten sposób umiejętności przydadzą się także w branżach pokrewnych. Celem nauki w pracowni Przemysłu 4.0 jest połączenie elementów automatyki, mechatroniki, informatyki stosowanej i budowy maszyn. Współpraca firmy z uczelnią trwa od 2 lat, w tym czasie powstawały prace inżynierskie i magisterskie poświęcone przemysłowi przyszłości.

(fot. Politechnika Śląska)

Balluf i GlobalLogic też budują pracownie na uczelniach

Laboratorium na Politechnice Śląskiej to kolejny przypadek ciekawej współpracy biznesu z uczelniami. Na tym samym wydziale działa pracownia wyposażona przez firmę Balluff w zestawy z systemem monitoringu RFID i wizyjne. Pisaliśmy niedawno w portalu także o kooperacji kalifornijskiego GlobalLogic z WSB we Wrocławiu, w wyniku której powstało laboratorium internetu rzeczy.

5G ABB AI Amazon AR ASTOR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Fotowoltaika Gartner GOZ HP Human augmentation IBM ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka Microsoft ML Motoryzacja MŚP PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Raporty Roboty Siemens Startupy VR