Przejdź do treści

Technologia 6G: z myślą o człowieku


  • Chociaż technologia 5G nie osiągnęła jeszcze szczytu swoich możliwości, w Monachijskim Uniwersytecie Technicznym trwają już prace nad mapą wdrożenia kolejnej generacji tej technologii (6G)
  • Według naukowców, nowy standard 6G otworzy drogę wielu przełomowym rozwiązaniom, takim jak samochody autonomiczne, operacje chirurgiczne na odległość, czy wizualizacja hologramów osób, z którymi w czasie rzeczywistym prowadzona jest rozmowa telefoniczna
  • Naukowcy zakładają, że wdrożenie technologii 6G na szeroką skalę powinno nastąpić po 2030 r.

Podczas gdy na całym świecie trwają prace nad zapewnieniem odpowiedniej infrastruktury dla technologii 5G, naukowcy intensyfikują wysiłki w celu dostarczenia jeszcze lepszych standardów łączności. Choć technologia 5G spełniła wymagania Przemysłu 4.0, umożliwiając wymianę informacji na linii maszyna-maszyna w czasie rzeczywistym, to jednak standard 5G może okazać się niewystarczający w świecie, w którym na szeroką skalę ludzie i roboty współpracują i wymieniają się informacjami w dynamicznym otoczeniu.

Co nowego przyniesie technologia 6G?

Dzięki 6G zdalnie sterowane operacje chirurgiczne i inne aplikacje, wymagające precyzyjnego pozycjonowania sprzętu, będą mogły stać się rzeczywistością. Wysoka precyzja i praktycznie zerowe opóźnienie pomiędzy wysłaniem informacji a jej odebraniem przez maszyny umożliwi także prawidłowe działanie robotów-asystentów domowych oraz udostępnianie samochodom autonomicznym map 3D o wysokiej rozdzielczości. Co więcej, sama sieć, połączona z niezliczoną liczbą czujników zbierających różnorodne dane, stanie się istotnym źródłem informacji, które posłuży do stworzenia obrazu otoczenia użytkowników, określenia wymagań komunikacyjnych oraz zakresu odpowiednich interwencji, konfigurujących działanie sieci. Technologia bliźniaka cyfrowego pozwoli na odzwierciedlenie działania sieci w różnych konfiguracjach, co następnie posłuży do optymalizowania jej działania za pomocą modeli machine-learningowych.

Nowa wizja przyszłości

Perspektywa wdrożenia technologii 6G w ciągu najbliższego dziesięciolecia powoduje, że coraz bliższa wydaje się wizja świata, w którym ludzie i maszyny na szeroką skalę współpracują ze sobą i wchodzą w interakcje w czasie rzeczywistym. Aby efektywnie realizować taką wizję, konieczna jest jednak współpraca i zrozumienie potrzeb odbiorców technologii, jak również gruntowna analiza oczekiwań społecznych. Technologia 6G powinna przynieść również nowe możliwości rozwoju dla firm i startupów, które będą mogły wcielać w życie nawet najbardziej zaskakujące wyobrażenia o naszej najbliższej przyszłości.

Więcej o staraniach naukowców w zakresie dostosowania rozwoju technologii 6G do oczekiwań biznesu i ogółu społeczeństwa w artykule >> link


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na