Przejdź do treści

Rewolucja w logistyce: Potencjał dostaw dronami i ich skutki społeczne


  • Testy dostaw paczek za pomocą dronów na szeroką skalę mają być przeprowadzone w bieżącym roku we Włoszech i Wielkiej Brytanii.
  • Dronowe dostawy będą realizowane poza zasięgiem wzroku operatora.
  • Obecnie dostawy przesyłek za pomocą dronów odbywają się już m.in. w niektórych lokalizacjach w USA.

Według naukowców z Maastricht University, drony w najbliższych latach zrewolucjonizują dostawy przesyłek, czyniąc je szybszymi, bardziej efektywnymi i tańszymi. Przed wdrożeniem tego typu rozwiązań na masową skalę konieczne są jednak badania, pozwalające ocenić poziom akceptacji tego typu formy realizacji dostaw przez społeczeństwo. Potrzebna jest również rzetelna weryfikacja potencjalnych zagrożeń wynikających z tej technologii, polegających np. na naruszeniu prywatności, ryzyka braku bezpieczeństwa lotu oraz generowania hałasu przez bezzałogowce.

Koncepcja upowszechnienia nowego rozwiązania dla transportu nie ogranicza się jedynie do zmiany sposobu dostarczania przesyłek. Ambicją zarówno naukowców, jak i światowych korporacji jest znaczna poprawa szybkości i efektywności obsługi transportowej. Wizja rozwoju w kierunku dostaw za pomocą dronów to nowa koncepcja logistyki przyszłości, w której czas dostawy zostanie ograniczony do minimum (nowy powszechny standard może wynieść nawet 30 minut).

Według naukowców usługi dostaw dronami powinny być ekonomicznie opłacalne dla nawet 30% mieszkańców europejskich miast, co pomoże nie tylko skrócić czasy dostaw, zmniejszyć koszty operacyjne, ale tez zredukować emisję CO2. Na świecie widoczna jest również potrzeba dostosowania regulacji i przepisów tak, aby dronowe dostawy mogły być realizowane za pomocą autonomicznych bezzałogowców, poruszających się poza zasięgiem wzroku osoby zlecającej dostawę.

Akceptacja powszechnego wykorzystania dronów do realizacji dostaw może jednak różnić się w zależności od przekonań poszczególnych społeczności i uwarunkowań kulturowych; należy zwrócić uwagę, że przyjazność dronów dla środowiska oraz oczekiwania dotyczące szybkości dostawy mogą mieć inne znaczenie w różnych regionach świata. Wyniki przeprowadzonych badań podkreślają ogromne znaczenie kampanii informacyjnych w edukowaniu społeczeństwa na temat korzyści związanych z dostawami z wykorzystaniem dronów. Konieczna jest także rzetelna ocena zagrożeń wynikających z upowszechnienia dostaw za pomocą dronów i przeciwdziałanie skutkom wystąpienia ryzyk, np. wyposażenie dronów w awaryjne spadochrony.

Więcej na temat badań odnośnie akceptacji społecznej dronów w artykule naukowym pod linkiem.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na