naukowcy w czasie dyskusji, prowadzący stoi przed ekranem

Powstanie inkubator dla startupów działających w branży chemicznej

  • Młode przedsiębiorstwa będą pracowały nad swoimi koncepcjami z Grupą Azoty i Microsoftem.
  • Porozumienie spółek dotyczy także wykorzystania chmury obliczeniowej i sztucznej inteligencji do analizy procesów produkcyjnych.
  • Elementem umowy jest użycie chmury i obrazowania satelitarnego w rolnictwie precyzyjnym.

Dzięki współpracy Grupy Azoty z Microsoftem powstanie inkubator inicjatyw wykorzystujących nowe technologie w sektorze nawozowo-chemicznym. Obie firmy będą współpracowały ze startupami przy prototypach w Microsoft Technology Center, gdzie mieści się Aleja Innowacji z przeszło 120 rozwiązaniami wykorzystującymi chmurę obliczeniową. Wiceprezes Grupy Azoty, Grzegorz Kądzielawski podkreśla, że działanie inkubatora ułatwi przedsiębiorstwu wdrażanie ekoinnowacji usprawnionych algorytmami sztucznej inteligencji.

Porozumienie spółek

Częścią porozumienia jest wykorzystanie chmury i AI do rozwiązań z zakresu rolnictwa precyzyjnego budowanych w oparciu o dane satelitarne. Technologie będą stosowane także do przeglądu procesów produkcyjnych Grupy Azoty, poprawie efektywności i ograniczeniu kosztów operacyjnych – wylicza prezes tarnowskiej spółki, Tomasz Hinc. Firma zakłada, że dzięki zaawansowanej analityce zmniejszy swój wpływ na środowisko naturalne. Dodatkowo, razem z Microsoftem, wdroży narzędzia i zorganizuje szkolenia dla specjalistów IT.

Akceleracja startupów

Do 18 października trwa przyjmowanie aplikacji do drugiej rundy Orlen Skylight Accelerator. W inicjatywie mogą wziąć udział startupy z rozwiązaniami z takich obszarów, jak przemysł 4.0, zrównoważony rozwój, zielona transformacja czy niskoemisyjna energetyka. Propozycje młodych przedsiębiorstw powinny być co najmniej na 5 poziomie gotowości technologicznej, co umożliwi szybkie testy i wdrożenia. O przebiegu procesu akceleracji, umożliwiającego współpracę pomiędzy producentami i odbiorcami technologii, pisaliśmy w relacji ze spotkania z Łukaszem Klimkiem, ekspertem ds. monitorowania działalności startupów w Industrylab II.