spotkanie pracowników w biurze

Poland Prize dla akceleratorów – w puli 60 milionów złotych

  • Celem programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jest sprowadzenie do Polski zagranicznych startupów.
  • Poland Prize to propozycja dla instytucji pomagających młodym firmom w rozwoju działalności.
  • Piszemy o warunkach i terminie, w którym trzeba zgłosić akces do konkursu.

Konkurs jest skierowany do akceleratorów i inkubatorów, czyli instytucji pomagających młodym przedsiębiorstwom w rozwijaniu firm. W przedsięwzięciu chodzi o przygotowanie koncepcji programu akceleracji, składającego się przynajmniej z dwóch rund. W pierwszej organizacje powinny rekrutować zagraniczne startupy, zapewnić im warunki do podjęcia działalności w Polsce oraz pomóc np. przy zatrudnianiu nowych osób, nawiązywaniu kontaktów z innymi przedsiębiorstwami lub podnoszeniu kwalifikacji. Drugi etap ma uwzględniać wsparcie w prowadzeniu pilotażowych wdrożeń i dalszy rozwój startupów. Obie rundy powinny trwać maksymalnie 13 miesięcy – nie wlicza się w ten okres czasu poświęconego na rekrutację.

Cel przedsięwzięcia

„Programy Akceleracyjne – Poland Prize: oferta dla akceleratorów” ma na celu przyciągnięcie młodych firm z zagranicy do Polski – podkreśla dyrektor Departamentu Rozwoju Start-upów w PARP, Marcin Seniuk:

Poland Prize to zachęta do prowadzenia biznesu w Polsce. Powinno temu sprzyjać dofinansowanie rozpoczęcia działalności i mądre włączenie w nasz ekosystem startupowy. Z pomocą najlepszych akceleratorów ułatwimy młodym innowacyjnym przedsiębiorcom start biznesowy i zapewnimy współpracę z partnerami – zaznacza Seniuk.

Terminy i dofinansowanie

W budżecie przedsięwzięcia jest 60 milionów złotych. Wsparcie, które może uzyskać pojedyncza organizacja, to minimum 7 milionów, przy czym jej wkład własny powinien wynosić co najmniej 20% kwoty. Nabór wniosków rozpocznie się 18 listopada i potrwa do 9 grudnia. Dokumentację i kryteria oceny projektów można znaleźć na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

https://www.youtube.com/watch?v=fdpgwmxPkQM

Poland Prize – poprzednia edycja

W 2018 roku PARP zorganizowała konkurs po raz pierwszy, do wybranych akceleratorów zgłosiło się wtedy ponad 3000 startupów z 70 krajów. 60% wniosków pochodziło z Europy Środkowo-Wschodniej, większość stanowiły firmy z sektora energetycznego i ICT. 101 firm w konsekwencji rozpoczęło działalność w Polsce. To m.in. Laava Tech zajmująca się oświetleniem, Fukam – wytwórca materiałów ognioodpornych czy Time for Machines, producent zdalnie sterowanych modeli z układami mikromechanicznymi.