Do tegorocznej edycji konkursu Start-up Challenge zgłosiło się 250 firm m.in. z Polski, Estonii, Czech, Wielkiej Brytanii i Węgier, które przygotowały propozycje związane z przemysłem, ochroną środowiska, handlem, analityką danych oraz medycyną. Jury do finału wybrało 18 projektów, ich twórcy zaprezentują swoje koncepcje za dwa tygodnie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Innowacje w przemyśle 4.0
W dziedzinie p4.0 najwyżej ocenione pomysły przygotowały polskie firmy: Progresja Space, Panamint oraz AI Factory. Pierwsza pracuje nad komponentami dla małych satelitów dostarczających usługi sieci 5G i internet satelitarny. Panamint zajmuje się produkcją elastycznych wyświetlaczy dostosowanych do potrzeb niewielkich urządzeń dla IIoT. Z kolei startup AI Factory pisze oprogramowanie do sprawdzania stanu towarów na półkach sklepowych lub magazynowych dzięki analizie obrazu.
Przemysł tradycyjny w Start-up Challenge
W kategorii rozwiązań dla przemysłu, energetyki, transportu i budownictwa jury doceniło koncepcję firmy Silencions z Wrocławia dotyczącą materiałów tłumiących hałas wewnątrz budynków. Z kolei belka oporowo-najazdowa to projekt KPMP, dzięki któremu prace w budownictwie drogowym mają być tańsze i szybsze – belka pozwoli pominąć prace przygotowawcze prowadzone zwykle przed wznowieniem układania asfaltu. Uczestnicy wydarzenia w Katowicach zobaczą też prezentację EasyFootings (z Dziwnówka) o systemach fundamentowych poprawiających bezpieczeństwo w budynkach.
European Tech and Start-up Days
Start-up Challenge jest częścią European Tech and Start-up Days 2020 organizowanego 3 i 4 września w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym (równolegle z Europejskim Kongresem Gospodarczym). Podczas finału zostaną wyłonieni zwycięzcy konkursu, a goście spotkania obejrzą na stoiskach w Start-up Alley projekty stu ćwierćfinalistów. Wydarzenie po zgłoszeniu udziału na stronie Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości będzie można śledzić na miejscu lub online. Z powodu pandemii liczba bezpłatnych wejściówek jest ograniczona.