Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad rozwojem AIoT i 5G

  • Badacze z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG biorą udział w projektach w ramach unijnego programu Horyzont 2020.
  • Pierwszy z nich to InSecTT, którego celem jest opracowanie systemów tzw. sztucznej inteligencji rzeczy, a drugi – BEYOND5, ma stworzyć europejski łańcuch dostaw sieci 5G.
  • Całkowity budżet obu przedsięwzięć to blisko 150 mln euro.
Politechnika Gdańska

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej dołączyli do projektów InSecTT i BEYOND5, realizowanych w ramach programu Horyzont 2020. Dzięki temu, badacze mogą wpływać na rozwój IoT, AI i anten dla systemów 5G, a także dostarczać nowe technologie m.in. dla Airbusa, Ericssona czy Forda. PG jest jednym z 86 podmiotów biorących udział w inicjatywach, których łączna wartość wyniesie niemal 150 mln euro (ok. 667 milionów złotych). Pracownicy Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki dostaną 11,8 mln złotych.

Prace nad sztuczną inteligencją rzeczy

InSecTT (Intelligent Secure Trustable Things) to ogólnoeuropejski projekt realizowany przez jednostki z 12 krajów. Jego celem jest przygotowanie inteligentnych, bezpiecznych i godnych zaufania systemów przemysłowych, które połączą IoT ze sztuczną inteligencją. Rozwiązania AIoT (skrót od ang. Artificial Intelligence of Things) pozwolą w pełni wykorzystać dane zbierane przez urządzenia połączone w ramach internetu rzeczy, a także przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa systemów informatycznych. Plany związane z InSecTT zakładają tworzenie produktów i usług, które będą nie tylko wytwarzane w Europie oraz zgodne z europejskimi wartościami, wskazanymi m.in. w białej księdze AI. Politechnika Gdańska w tym obszarze dostarczy części dla systemów bezprzewodowych.

aiot koncept
(fot. Getty Images)

BEYOND5 – rozwój systemów 5G

W ramach BEYOND5 naukowcy opracują rozwiązania, które umożliwią tworzenie bardziej energooszczędnych, niezawodnych i tańszych elementów sieci 5G. Przedsięwzięcie jest ważne również ze strategicznego punktu widzenia – pozwoli przenieść produkcję do Europy. Z tego powodu projekt obejmuje swoim zakresem łańcuch wartości, w którego skład wchodzą materiały, technologie półprzewodnikowe oraz komponenty i systemy sieciowe. Udział polskich naukowców w BEYOND5 przedstawił prof. Krzysztof Nyka, kierownik projektu na Politechnice Gdańskiej: Będziemy realizować zaawansowane systemy antenowe umożliwiające dynamiczną adaptację systemów bezprzewodowych 5G do warunków, w których pracują, w celu zapewnienia niezawodnej komunikacji o zwiększonej odporności na zakłócenia radiowe – wyjaśnił.

płytka drukowana
(fot. Getty Images)

Horyzont 2020

Celem programu, w ramach którego realizowane są oba projekty, jest wspieranie badań naukowych i innowacji. Jedna z podstaw przedsięwzięcia to konkurencyjny przemysł, wymagający inwestycji w technologie produkcyjne i mikroelektronikę. Horyzont 2020 obejmuje również instrument skierowany do innowacyjnych MŚP, oferujący m.in. granty na główny etap projektów (tworzenie prototypu czy testowanie) i pomoc we wprowadzaniu produktów na rynek.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór