Przejdź do treści

Piłka nożna wyposażona w technologię


  • Na Monachijskim Uniwersytecie Technicznym prowadzone są prace mające na celu oszacowanie efektywności poszczególnych taktyk w grach zespołowych oraz identyfikacji czynników, które zwiększają szanse drużyny na wygraną.
  • Zaawansowana analityka danych coraz częściej znajduje zastosowanie w niemal wszystkich dyscyplinach sportowych, wpływając na strategie stosowane przez trenerów oraz dobór zawodników.

Dane odnośnie przebiegu meczu mogą pochodzić z różnych źródeł – są zapisywane ręcznie lub pochodzą z kamer, które rejestrują ruch i przebieg gry na boisku. Na Euro 2024 ogromne zasoby danych generuje również sama piłka, którą wyposażono w czujnik umożliwiający zbieranie bardzo dokładnych informacji o jej ruchu. Dzięki temu możliwe jest nie tylko błyskawiczne przesyłanie wskazówek do sędziów, ale też zaawansowane modelowanie matematyczne, pozwalające rozpoznawać intencje taktyczne poszczególnych zespołów. Możliwe jest zatem wnioskowanie na temat skuteczności złożonych konstrukcji taktycznych w poszczególnych fazach meczu.

Nowy wymiar analizy taktycznej

Analiza danych w sporcie nie jest nowością, a statystyki meczowe są od dawna rejestrowane w celu ich udostępniania do publicznej prezentacji. Jednak w obliczu rozwoju sztucznej inteligencji i coraz bardziej zaawansowanej analityki danych uwidacznia się potrzeba dogłębnej analizy danych w celach taktycznych. Tego typu analizy mogą wzbogacać przekaz medialny odnośnie przebiegu meczu ale też stanowić istotną wartość dla poszczególnych klubów.

Czy sztuczna inteligencja przejmie zadania trenerów?

Sztuczna inteligencja, podobnie jak trenerzy, nie jest w stanie dokładnie zaprogramować przebiegu meczu. Może ona jednak pomóc w ocenie tego, w których sytuacjach dany styl gry jest bardziej efektywny. Co więcej, analiza dużych zasobów danych meczowych może stać się zaawansowaną dziedziną, która oferuje ciekawe perspektywy zawodowe. Aby podejmować właściwe decyzje odnośnie taktyki gry potrzebne są bowiem bardziej złożone informacje niż tylko liczba strzałów na bramkę, czy liczba podań.

Więcej na temat algorytmów, które pozwalają wybierać najbardziej skuteczne taktyki po przechwyceniu piłki w artykule pod linkiem


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na