Najpopularniejsze hasła internetowe z dziedziny P4.0 w 2019 roku

  • Drony, blockchain i AR, a dalej m.in. roboty.
  • W wyszukiwarce widać wzrost zainteresowania hasłami: Przemysł 4.0 i czwarta rewolucja przemysłowa.
  • Przy okazji internetowego podsumowania roku przypominamy także nasze newsy, artykuły i case study poświęcone tym popularnym tematom.

Na Przemysł 4.0 składa się wiele technologii i urządzeń – sprawdziliśmy, które budziły największe zainteresowanie internautów w Polsce. W 2019 najchętniej szukano informacji o dronach, blockchainie i wirtualnej rzeczywistości. Bezzałogowce zanotowały w wyszukiwarce Google’a ponad 30 tys. zapytań miesięcznie, szczególnie często użytkownicy sieci interesowali się nimi w ostatnich miesiącach roku, ale też w maju i sierpniu. W naszym serwisie też poświęciliśmy im sporo uwagi, pisząc o zastosowaniach związanych z monitoringiem zakładu PKN Orlen w Płocku, a także Portu Gdynia. Wspominaliśmy również o VoloDrone’ie, czyli transportowym latającym statku o ładowności 200 kg, który z powodzeniem może być wykorzystywany w przemyśle i budownictwie.

(VoloDrone może polecieć na odłegłość 40 km – fot. VoloCopter)

Danych o łańcuchu blokowym w 2019 poszukiwano niemal 400 tys. razy. W PPP pisaliśmy o nim m.in. w artykule „Blockchain w biznesie może stać się tak powszechny jak maile”, w którym Jacek Tomczyk opisywał, w jaki sposób można wykorzystać tę technologię w przedsiębiorstwie. Akcentowaliśmy też, że coraz częściej sięga po nią branża energetyczna. Blockchain był jednym z zagadnień poruszanych w czasie organizowanych przez nas szkoleń na temat Przemysłu 4.0, podobnie jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, cieszące się niemal takim samym zainteresowaniem (przykładem wykorzystania AR w produkcji jest Magic Leap 1, czyli zestaw do projektowania produktów).

22 tysiące osób każdego miesiąca chciało znaleźć informacje o robotach. Maszyny przemysłowe były przedmiotem dodatkowego tysiąca zapytań, choć w tym przypadku widać sezonowość, bo chętniej rozwiązań przemysłowych szukano w ostatnim kwartale. W Platformie Przemysłu Przyszłości, pisaliśmy o wykorzystaniu tych maszyn w Polsce, a także o ciekawych modelach, które, tak jak cobot UR5, działają w zakładach produkcyjnych w Polsce.

Sam Przemysł 4.0 i czwarta rewolucja przemysłowa były wyszukiwane niemal 25 tysięcy razy. Internauci szukali definicji P4.0 oraz tego jakie technologie stoją za najnowszymi zmianami w produkcji. Według trendów Google’a, największe zainteresowanie pojawiło się na początku 2019 i choć potem nieco osłabło, dotąd nie osiągnęło skrajnie niskich wartości, co zdarzało się w roku poprzednim. W artykule Jarosława Smulskiego przybliżaliśmy customer experience, czyli doświadczenie klientów, które napędza cyfrową transformację w przedsiębiorstwach. Natomiast o P4.0 w japońskim wydaniu pisał dr Tomasz Olejniczak przybliżający rozwiązania oparte o kaizen, czyli ciągłe doskonalenie procesów.

(Trendy Google’a wskazują, że w ostatnich kilku latach rośnie rozpoznawalność Przemysłu 4.0 – graf. Google)

W internecie szukano też sztucznej inteligencji, która pomaga firmom operować na dużych zbiorach danych i optymalizować produkcję. Zapytania związane z algorytmami AI pojawiły się w wyszukiwarce kilkanaście tysięcy razy w każdym miesiącu. 6,6 tys. wyszukań zebrały big data i sieć nowej generacji, o której pisaliśmy w artykule dotyczącym tego, kto naprawdę czeka na 5G. Sprzętem przyciągającym uwagę niemal 4 tys. internautów miesięcznie okazały się egzoszkielety, w produkcji wykorzystywane dla zwiększenia fizycznych możliwości pracowników. Ważnym zagadnieniem, z liczbą zapytań porównywalną do P4.0, było cyberbezpieczeństwo, którym zajmowaliśmy się m.in. w use case “Bezpieczeństwo informatyczne (w przemyśle)”.

Udanego Sylwestra i Szczęśliwego Nowego Roku!

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór