Dron lata nad zakładem produkcyjnym Orlenu

  • W przyszłości Polski Koncern Naftowy skorzysta z drona do obserwowania fabrycznego rurociągu.
  • Teraz testuje maszynę na terenie zakładu w Płocku.
  • Na system, poza latającym urządzeniem, składa się jeszcze stacja dokująca Dronhub i aplikacja, która kontroluje przebieg monitoringu.

Dron testowany przez Orlen ma sześć silników i lata z szybkością do 60 km/h. Stacja dokująca ładuje i wymienia akumulatory, jest też schronieniem dla urządzenia w czasie postoju. Program internetowy na bieżąco dostarcza informacje o przebiegu kolejnych misji, służy również do planowania trasy lotu. Operator na bieżąco obserwuje obraz z kamer, ale nie bierze udziału ani w starcie, ani kontrolowaniu przelotu, ani w lądowaniu. Zadaniem człowieka jest tylko sprawdzanie, czy dron porusza się bezpiecznie, a gdyby pojawiło się zagrożenie, może przejąć stery. Aktualnie autonomiczny statek weryfikuje zgłoszenia o próbie wejścia na teren płockiego zakładu. Jeśli testy zakończą się sukcesem, dron rozpocznie monitorowanie rurociągu o długości 250 km, który przebiega w miejscach trudno dostępnych dla pojazdów i ludzi.

(Dronhub Cervi Robotics – fot. Cervi Robotics)

Próby w Płocku przebiegają w ramach programu Space3ac Scale Up II, którego celem jest współpraca średnich i dużych przedsiębiorstw ze startupami. Orlen kooperuje z firmą Cervi Robotics, wykonawcą Dronhubu, czyli stacji dokującej, umożliwiającej wymianę baterii w bezzałogowych statkach, co pozwala na szybki start w kolejną trasę bez konieczności ładowania akumulatorów. Cervi Robotics przekonuje, że Dronhub jest kompatybilny z większością dronów przemysłowych dostępnych na rynku. Hangar pozostaje jednak zbyt mały, by pomieścić niektóre z nich – np. VoloDrone’a, o którym pisaliśmy w Platformie Przemysłu Przyszłości, unoszącego nawet 200-kilogramowe ładunki.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór