Cobot UR5 w Suwalskiej SSE pomaga w produkcji grzałek do akwariów

  • Robot współpracujący w zakładzie polskiej firmy AQUAEL umieszcza elementy grzewcze we frezarce.
  • Niewielkie rozmiary cobota sprawiają, że może pracować blisko ludzi.
  • Inwestycja w UR5 ma zwrócić się w ciągu 16-18 miesięcy, przedsiębiorstwo planuje kolejne podobne zakupy.

AQUAEL jest producentem elementów potrzebnych do założenia i utrzymania akwarium. Jednym ze składników konstrukcji są grzałki, w których z kolei mamy kształtki ceramiczne. Obróbką tych ostatnich zajmuje się robot współpracujący UR5. Praca cobota polega na tym, że po zabraniu części z paletki, maszyna Universal Robots umieszcza element we frezarce dzięki podciśnieniowemu chwytakowi, następnie wyjmuje i odkłada już obrobioną kształtkę na miejsce. Urządzenie działa samodzielnie, a jego operator wymienia paletki i sprawdza, czy elektroniczny pomocnik radzi sobie prawidłowo z zadaniem.

(Każdy przegub robota obraca się w ciągu sekundy o 180 stopni – fot. Universal Robots)

Cobot UR5 może bezpiecznie działać tuż obok człowieka. Średnica jego podstawki wynosi niecałe 15 cm, więc nie wymaga specjalnie przygotowanego stanowiska. Ramię maszyny ma zasięg 85 centymetrów i potrafi podnieść 5 kg, poza nim operator dostaje do obsłużenia skrzynkę kontrolną z dotykowym wyświetlaczem, która pozwala na zaprogramowanie robota.

Inwestycja powinna zwrócić się za 1,5 roku. Jako że to krótki czas, AQUAEL planuje już przygotowanie 6 kolejnych projektów dla 9 mechanicznych ramion. Pierwszy cobot działa w zakładzie na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Maszyny Universal Robots funkcjonują także w katowickim Unileverze, gdzie pomagają szybciej układać palety. Roboty współpracujące na razie nie są zbyt liczne wśród maszyn przemysłowych. Zgodnie z raportem World Robotics 2019, przygotowanym przez Międzynarodową Federację Robotyki, coboty stanowią tylko 3,24 proc. rynku, jednak od ubiegłego roku przybyło na świecie 3 tysiące takich maszyn (wzrost z 11 do 14 tysięcy).

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór