Rekordowe 2651 nowych robotów w polskim przemyśle

  • W polskich fabrykach pojawiło się o 40 proc. więcej robotów przemysłowych niż rok wcześniej.
  • International Federation for Robotics opublikowała raport zbierający dane za rok 2018.
  • Polska zajęła 16 miejsce na świecie w zestawieniu za 2018 i 20 za okres 2008-2018.
  • Popularność zyskują roboty współpracujące, ale wciąż są tylko niewielkim odsetkiem maszyn działających w przemyśle.
  • Jak robotyzacja wpływa na zatrudnianie pracowników?

Międzynarodowa Federacja Robotyki opublikowała raport World Robotics 2019. Zgodnie z nim sprzedaż robotów przemysłowych w Polsce cały czas rośnie. W 2018 roku wyniosła 2651 urządzeń, dając nam 16 miejsce na świecie. To wynik o 40 proc. lepszy niż w roku poprzednim, kiedy w fabrykach pojawiło się 1891 nowych jednostek. Wytwórcy w naszym kraju w 2018 najczęściej sięgali po roboty przeznaczone do transportu i obsługi maszyn (56 proc.), a także do spawania i lutowania (17 proc.). Mechaniczne wsparcie w procesie produkcji jest najbardziej zauważalne w branży motoryzacyjnej. Właśnie w niej w zeszłym roku zainstalowano ⅓ nowo zakupionych urządzeń. Na 2 miejscu uplasowała się gałąź związana z chemią i tworzywami sztucznymi.

(Liczba nowych robotów przemysłowych w Polsce, po raz pierwszy sprawdzono ją w 2008 roku – graf. IFR)

Suma wszystkich robotów przemysłowych w Polsce do końca 2018 przekroczyła 13600 sztuk. Łącznie w naszym kraju produkcję wspomagało wtedy o 20 proc. więcej urządzeń niż pod koniec 2017 roku. W 2018 było to 20 miejsce na świecie. Wyższa sprzedaż przełożyła się też na poprawę średniego wskaźnika rocznego wzrostu, który wyniósł w okresie 2008-2018 21 proc. Dominował w naszym kraju we wszystkich tych latach sektor motoryzacyjny z 39 proc. przemysłowych robotów. Na podium znalazły się też branże chemiczna i tworzyw sztucznych, a także metalowa oraz maszynowa. W Polsce stale rośnie liczba urządzeń w porównaniu z zatrudnionymi ludźmi. W 2018 w całym przemyśle na 10 tys. pracowników przypadały 42 maszyny. To mniej niż europejska średnia, która wynosi 114. Najwyższy wynik nad Wisłą osiągnęła znowu branża moto – 189 robotów na 10 tys. osób.

(Przemysł motoryzacyjny na całym świecie korzysta z największej liczby maszyn – graf. IFR)

Najnowszy dokument IFR jest już 11 publikacją na temat globalnego wykorzystania maszyn. W najnowszym federacja wskazała 5 największych rynków, są to: Chiny, Japonia, Korea Płd., USA i Niemcy. Ich udział w światowym zakupie nowych urządzeń w 2018 roku wyniósł aż 74 proc. Badacze po raz pierwszy uwzględnili w raporcie też coboty, czyli roboty współpracujące. Choć przybyło ich w 2018 roku 3 tys. (w porównaniu z 2017), osiągając liczbę 14 tys., to wciąż stanowią niewielki odsetek ogółu maszyn przemysłowych (3,24 proc.).

Automatyzowanie procesów produkcji skutkuje istotnymi zmianami na rynku pracy. Badacze z Oxford Economic w pracy “How robots change the world” wskazują, że w pierwszym roku od zainstalowania maszyny zatrudnienie zmniejsza się o 1,3 pracownika. W kolejnych latach wskaźnik rośnie jeszcze do 1,6. W samej Unii Europejskiej od 2000 roku z powodu robotyzacji zniknęło łącznie 400 tys. miejsc pracy. Jednocześnie roboty, zwiększając produktywność, pozytywnie wpływają na całość gospodarki – m.in. powstają wakaty w innych sektorach. Naukowcy sprawdzili ścieżki zawodowe 35 tys. osób, które zostały zwolnione z fabryk, większość z nich znalazła zatrudnienie w transporcie, budownictwie i w pracach biurowych.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór