Anty-dron i zarządzanie ruchem bezzałogowym w Gdyni

  • Morski Port Gdynia wprowadza systemy LSM, DTM i Anty-dron.
  • Rozwiązania pozwolą monitorować i kierować ruchem bezzałogowców.
  • Technologie dronowe, które mają posłużyć bezpieczeństwu, przygotuje Pelixar.

Firma podpisała z Morskim Portem Gdynia list intencyjny dotyczący uruchomienia Lotniczego Systemu Monitoringu. Bezzałogowe statki zweryfikują, czy doszło do naruszenia bezpieczeństwa i zajmą się rozpoznawaniem ewentualnych sytuacji kryzysowych (niedawno pisaliśmy o podobnym rozwiązaniu stosowanym w Płocku przez PKN Orlen). Pierwsze prace nad projektem w Gdyni ruszą 17 stycznia i potrwają rok, w tym czasie powstaną rekomendacje dla konkretnych technologii, jakich Pelixar użyje w porcie.

Obok LSM mają funkcjonować jeszcze systemy: Anty-dron i Drone Traffic Management. Pierwszy umożliwia obronę, czyli wykrywanie i identyfikowanie obcych dronów. Jeśli okaże się, że któryś statek nie będzie legalnym obiektem, Anty-dron może sprowadzić urządzenie na ziemię, wysyłając sygnały zagłuszające kontakt pomiędzy dronem a jego operatorem. Natomiast DTM, którego testy już trwają, pozwala na zarządzanie ruchem statków nad portem. Każdy DTM jest częścią UTM, Unmanned Traffic Management – większego systemu zawiadywania bezzałogowcami.

(graf. Getty Images)

Współdziałanie wszystkich technologii zostanie przeprowadzone w czasie pilotażu, w przyszłości te rozwiązania mają stanowić jeden system. Gdynia jest pierwszym portem na świecie, który zdecydował się na monitoring ruchu dronów na tak dużą skalę.

Pelixar, poza działaniami w Gdyni, przygotowuje też inne podobne systemy. Np. SAR MR jest przeznaczony do poszukiwań i ratownictwa na wodzie, a LMA to z kolei dron używany do pomiaru składu powietrza, używany do zwalczania smogu.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór