Europejski Kongres Gospodarczy o chmurze, IoT i strategii wodorowej

  • Do Katowic przyjechali eksperci zajmujący się gospodarką, przemysłem i biznesowymi nowymi technologiami.
  • Relacjonujemy wypowiedzi z dyskusji o internecie rzeczy, usługach chmurowych, przetwarzaniu danych i wykorzystywaniu wodoru.
  • European Economic Congress zakończy się w piątek.

Robert Perkowski z PGNiG w czasie rozmowy o cloud computingu mówił o danych zbieranych i przetwarzanych jeszcze przed wydobyciem gazu lub ropy, czyli o zdjęciach sejsmicznych, które mogą mieć rozmiar nawet petabajta (miliona gigabajtów) danych. Na ich podstawie robi się symulację złóż, która trwa krótko, ale wymaga dużej mocy obliczeniowej, dlatego spółka korzysta w tym celu z chmury. Z kolei Krzysztof Szubert, prezes funduszu NCBR Investment Fund ASI, komentował pozycję Polski w rankingu DESI, podsumowując, że zwłaszcza małe i średnie firmy potrzebują wsparcia we wprowadzaniu technologii. Ekspert zaznaczał, że MŚP często na początku traktują nowe rozwiązania jako koszt, a nie inwestycję.

Anna Wujec z ABB (na zdj. powyżej) zaznaczyła, że rozwiązania chmurowe same nie rozwiążą problemów spowodowanych przez pandemię. Dodatkowo, robiąc taki skrót, można nieświadomie budować skojarzenie łączące cyfryzację z kryzysem, tymczasem usługi chmurowe przede wszystkim ułatwiają wypracowywanie zysków z danych:

Najbardziej rozpoznawalne są platformy IIoT, które umożliwiają monitorowanie, optymalizowanie procesów czy planowanie konserwacji z dowolnego urządzenia i miejsca na świecie. Istnieją też systemy ułatwiające podejmowanie decyzji za pomocą danych z całego przedsiębiorstwa, dzięki nim da się poprawić wydajność nawet o 40%. Dzisiaj firmy przemysłowe do analiz mających na celu udoskonalenie biznesu wykorzystują jedynie 27% zbieranych danych, więc jest to bardzo ograniczony zakres – uzasadniała Anna Wujec.

(Jacek Królik – fot. PPP)

O IoT

Według Jacka Królika z VersaBoxu, internet rzeczy nie jest jeszcze dojrzałą technologią. Przeciwny pogląd wynika, zdaniem gościa EEC, z ulegania presji marketingowej dotyczącej IoT. Królik kontynuował, że przy okazji wdrożeń dużo mówi się o kompetencjach technologicznych:

Mogę to zamknąć stwierdzeniem, że mamy świetnych inżynierów, jednak nie tu leży problem. Trudności dotyczą edukacji menadżerów i działów zakupów. Bariera ujawnia się, kiedy roboty na początku są kupowane do prostych zadań, jak automatyzacja jednego fragmentu pracy, w takiej skali nie widać wielkich korzyści, tylko koszty i nie sposób ocenić efektywność. Dopiero szersze użycie pozwala projektować nowe procesy.

Uczestnicy dyskusji mówili też o bezpieczeństwie danych przetwarzanych przez IoT i możliwościach analizowania informacji na brzegu sieci, niekoniecznie w chmurze.

(Krzysztof Kochanowski – fot. PPP)

Polska strategia wodorowa będzie gotowa w przyszłym roku

Rozmówcy panelu pt. „Era wodoru” podkreślali, że już funkcjonuje wiele projektów dotyczących pozyskiwania wodoru. Wiceminister klimatu, Ireneusz Zyska, zadeklarował, że konsultacji w sprawie polskiej strategii wodorowej możemy spodziewać się pod koniec roku, a gotowego dokumentu w pierwszym kwartale przyszłego. Według wiceministra, nie powinno się wartościować rodzajów wodoru zależnie od tego, czy pochodzi z gazu czy ze źródeł odnawialnych. Jak argumentował natomiast Krzysztof Kochanowski z Hydrogen Poland, trzeba skupić się na „zielonym” wodorze, ponieważ Unia planuje przeznaczyć na jego wytwarzanie 450 miliardów euro.

europejski kongres gospodarczy
(fot. EEC)

Europejski Kongres Gospodarczy i Start-up Challenge

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach potrwa do 4 września. Przedsiębiorcy, naukowcy i politycy rozmawiają podczas wydarzenia przygotowanego przez Grupę PTWP m.in. o energetyce, finansach i nowych technologiach oraz rozwiązaniach, takich jak drony, sztuczna inteligencja, łączność 5G czy cyberbezpieczeństwo. Organizowane są także warsztaty poświęcone wsparciu firm we wdrażaniu nowoczesnych systemów i urządzeń. Kongresowi towarzyszy European Tech and Start-up Days z konkursem Start-up Challenge, w którym swoje pomysły prezentują młode firmy – można zobaczyć np. komponenty dla małych satelitów i elastyczne wyświetlacze.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór