sprzęty AGD

Czerwiec obiecujący też w branży AGD

  • W końcówce półrocza wzrosła w Polsce produkcja pralek, suszarek, zmywarek i lodówek.
  • Czerwiec był pierwszym miesiącem od wybuchu pandemii z wynikami lepszymi niż w 2019.
  • Raport związku pracodawców AGD, APPLiA Polska, wskazuje w czerwcu także na wzrost sprzedaży – miesiąc zamyka kwota 600 mln zł.
  • Wcześniej dane GUS-u za ten sam okres przyniosły optymistyczne informacje dotyczące ogółu produkcji przemysłowej.

Przez pierwsze półrocze branża AGD wyprodukowała w Polsce 9,6 mln sztuk towarów, czyli o 13% mniej w porównaniu rok do roku. Czerwiec był jednak pierwszym miesiącem od lutego, kiedy liczba wytworzonych urządzeń przewyższyła ubiegłoroczną – najbardziej wzrosła produkcja pralek i suszarek (o 15%), zmywarek (o 9%) i urządzeń chłodniczych (o 11%). Za to z taśm zeszło o 11% mniej kuchenek, piekarników i płyt grzewczych. Prezes zarządu APPLiA Polska (organizacja partnerska Home Appliance Europe) zaznacza, że choć branża jeszcze nie odrobiła strat, jest szansa na dobre wyniki pod koniec roku. Według Wojciecha Koneckiego, sytuację rozstrzygnie zapotrzebowanie ze strony rynków zagranicznych, bo eksport stanowi 85% sprzedaży w sektorze AGD.

Sprzedaż AGD w pierwszej połowie roku

Sieci dystrybucji artykułów gospodarstwa domowego w Polsce od początku roku sprzedały 130 tys. więcej dużych urządzeń AGD niż w pierwszym półroczu 2019. Za znaczną część tej różnicy (50 tys.) odpowiada większe zainteresowanie zmywarkami. Strat z czasu kryzysu nie odrobili jeszcze sprzedawcy lodówek, okapów i kuchenek mikrofalowych. Ekspert APPLiA, Radosław Maj, zauważa jednak i pozytywne wpływy kryzysu pandemicznego na rynek:

Sprzęt AGD okazał się niezbędny w niektórych aspektach walki z koronawirusem, bo pralki czy zmywarki zapewniają czyszczenie w temperaturze 60℃. Okres pracy w domu spowodował dodatkowo większe obciążenie tego rodzaju urządzeń wykorzystywanych do codziennego przygotowywania obiadów, robienia zapasów, częstszego zmywania naczyń czy prania.

Sprzedaż w czerwcu odbiegła od typowej sezonowości – wartość dostaw do sklepów to 600 mln zł, co jest bliskie największym obrotom przypadającym zwykle na październik i listopad.

Produkcja sprzedana w czerwcu

Sektor wytwarzający dobra konsumpcyjne trwałe (czyli m.in. AGD) w czerwcu odnotował najwyższy wzrost produkcji sprzedanej od początku roku – 16,2%. Wyniki poprawili też dostawcy dóbr nietrwałych (ubrań, jedzenia, napojów) i zaopatrzeniowych. Dzięki temu czerwiec był, jak pisaliśmy w portalu, pierwszym miesiącem od wybuchu pandemii, w którym produkcja sprzedana przemysłu przewyższyła wartości z poprzedniego roku.