Przedstawicielka NCBR w trakcie szkolenia doprecyzowała zakres konkursu „Szybka ścieżka – Agrotech”:
– Automatyzacja i robotyzacja, mechanizacja, zaawansowane usługi cyfrowe, rolnictwo precyzyjne, zrównoważone rolnictwo i przetwórstwo, a także bioenergia i biomateriały. Co ważne, to tematy proponowane, natomiast warto złożyć aplikację i przekonać panel ekspercki do swojego pomysłu, nawet jeśli nie wpisuje się idealnie w te dziedziny – zaznaczała Dorota Toczyska.
Projekty proponowane przez przedsiębiorców lub konsorcja (zakładane z firmami bądź jednostkami naukowymi) powinny mieścić się w Krajowych Inteligentnych Specjalizacjach, czyli dokumencie określającym 14 obszarów – m.in. zdrowe społeczeństwo, gospodarkę o obiegu zamkniętym czy biogospodarkę rolno-spożywczą. Prowadzenie badań w ramach tych dziedzin zwiększa szanse na uzyskanie dofinansowania. O wsparcie mogą ubiegać się prowadzący eksperymentalne prace rozwojowe, działania przedwdrożeniowe lub badania przemysłowe. Dopuszczalna wartość jednego projektu to milion złotych, jeśli stoi za nim MŚP, lub 2 miliony, gdy liderem przedsięwzięcia jest duża firma.
Czym różni się B+R od inwestycji?
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju koncentruje się na przedsięwzięciach dotyczących innowacyjnych produktów lub procesów. Zazwyczaj chodzi o to, by pomysły były nowe (w skali kraju) lub znacząco ulepszone oraz stanowiły odpowiedź na potrzeby firmy albo jej klientów. Ekspertka NCBR zaznaczyła także, że w przypadku prac B+R znaczenie ma stworzenie prototypu, który dopiero później będzie powielany i sprzedawany. To odróżnia R&D od inwestycji, gdzie celem jest wykonanie jak największej liczby produktów. Jak tłumaczyła Dorota Toczyska, specjaliści-jurorzy oceniają biznesplan złożony z 4 elementów:
- pomysłu (planowanej innowacji)
- ludzi (chodzi o tzw. kluczową kadrę badawczo-rozwojową) i zasobów (posiadanych i planowanych)
- pieniędzy
- biznesu (trzeba wykazać opłacalność inicjatywy i znajomość rynku).
Przydatne programy
Prowadząca szkolenie przybliżyła także programy komputerowe, z których mogą korzystać planujący złożenie wniosków. Pierwszym jest Asystent Innowacji, od niego warto zacząć wypełnianie dokumentów. Udzielenie odpowiedzi na 20 pytań zawartych w aplikacji pozwoli szybko ocenić, czy dany projekt faktycznie jest przedsięwzięciem badawczo-rozwojowym i czy wpisuje się w kryteria NCBR. Drugie narzędzie to Asystent Budżetowy ułatwiający przypisanie wydatków do poszczególnych kategorii kosztów kwalifikowanych.
Przed warsztatami poświęconymi konkursowi „Szybka ścieżka – Agrotech” przedstawiliśmy pierwszą z Regionalnych Rad, które będą zaangażowane w budowę krajowego przemysłu 4.0. Relację z powołania wielkopolskiej grupy można przeczytać tutaj.