Przejdź do treści

Kto trafił do Wielkopolskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości?


  • Przedsiębiorcy, naukowcy i samorządowcy znaleźli się w pierwszej Regionalnej Radzie Przemysłu Przyszłości.
  • Powołaniu gremium towarzyszyła debata na temat szans przekucia kryzysu w rozwój polskiej gospodarki.
  • Poniżej nasza relacja z Poznania i pełny skład 19-osobowej Rady.

Rolą Regionalnych Rad Przemysłu Przyszłości, które powstaną w całym kraju, będzie inicjowanie działań wspierających transformację cyfrową firm, podpowiadanie technologicznych trendów i wychwytywanie potrzeb przedsiębiorców w zakresie niezbędnego wsparcia. Podczas inauguracji konieczność pomocy przedsiębiorstwom w tym zakresie podkreślał marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak:

W regionie działa 450 tysięcy małych i średnich firm, z których 96% to mikrofirmy. 40% przedsiębiorców z Wielkopolski zdaje sobie sprawę z istnienia gospodarki 4.0, ale mniejszy odsetek czuje determinację do usprawniania procesów, bo nie ma pieniędzy i nie chce ryzykować. Dlatego trzeba znaleźć sposób na zapewnienie MŚP bezpieczeństwa podejmowania decyzji o transformacji cyfrowej – przekonywał Marek Woźniak.

Z kolei wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zaznaczył, że cele nowoczesnej wytwórczości, czyli tworzenie sieci i integracja systemów, wpływają na wszystkie aspekty funkcjonowania firm:

Zmieniły się rynek pracy, potrzeby przedsiębiorców, oczekiwania klientów i model pracy. Potwierdza to dziś w czasach COVID-19 przemysł 4.0, kiedy wiele firm pracuje w sposób zdalny, a często z dużo lepszymi efektami – ocenił wojewoda.

Wielkopolska Rada wybrała przewodniczącego, Tomasza Łodygowskiego, i jego zastępcę, Cezarego Mazurka. W prezydium znaleźli się też: Joanna Kucharska, Sławomir Malewski i Michał Wieczorowski – niżej pełny skład gremium.


Wielkopolska Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości

  • Witold Abramowicz – kierownik Katedry Informatyki Ekonomicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu
  • Maciej Bieniek – wicewojewoda wielkopolski
  • Jacek Bogusławski – członek zarządu Województwa Wielkopolskiego, ekonomista
  • Piotr Gębiak – specjalista prawa handlowego i cywilnego
  • Andrzej Jańczuk – kierownik projektów, doradca strategiczny
  • Marcin Kubica – prezes zarządu Lubawa S.A.
  • Joanna Kucharska – menadżer, zarządzająca targami Grupy MTP
  • Tomasz Łodygowski – naukowiec, kierownik Zakładu Lotnictwa Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej
  • Tomasz Mackiewicz – kierownik Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach
  • Sławomir Malewski – zarządza i doradza przedsiębiorcom w zakresie strategii oraz modeli biznesowych
  • Cezary Mazurek – kierownik Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego
  • Dariusz Michalak – wiceprezes Solaris Bus&Coach
  • Piotr Nędzewicz – kierownik Działu Komercjalizacji Badań Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego
  • Łukasz Pawlicki – członek zarządu firmy KRO-BOT
  • Piotr Szałamacha – prezes firmy Horyzont Technologie Internetowe
  • Cezary Tadej – odpowiada za inicjatywę strategiczną Przemysł 4.0 w spółce Volkswagen Poznań
  • Marek Waszkowiak – rektor Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie
  • Michał Wieczorowski – prorektor Politechniki Poznańskiej ds. rozwoju i współpracy z gospodarką
  • Tomasz Zdziebkowski – prezes Top Farms i Spearhead International

Jakie szanse dla Polski w czasie kryzysu?

W trakcie panelu dyskusyjnego po powołaniu Rady wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur zaznaczał, że Polska ma szansę wyjść z kryzysu silniejsza, jeśli utrzyma się trend skracania łańcuchów wartości:

Zgodnie z nim Chiny nie mogą być dłużej fabryką świata i firmy zastanawiają się nad relokacją. Według analiz, jedną z możliwych nowych lokalizacji jest Europa Środkowa. Co więcej, w przypadku Polski zaletą nie są niskie koszty pracy, ale kadra menadżerska i wyspecjalizowani poddostawcy. Przygotowujemy również ulgę na robotyzację, która powinna przede wszystkim pomóc MŚP – argumentował wiceszef resortu.

Prezes Lubawy Marcin Kubica mówił z kolei, że zmiany na lepsze powinna przynieść zdalna współpraca, ponieważ oszczędza czas i zwiększa wydajność. Prezes Platformy Przemysłu Przyszłości, Andrzej Soldaty, uzupełnił, że pandemia przyczyniła się do transformacji dotychczasowych przyzwyczajeń i spowodowała poszukiwanie nowych modeli działania.

Konieczna głębsza edukacja

Szanse w wyścigu o lepiej rozwiniętą gospodarkę może zagwarantować jedynie kształcenie zawodowe, realizowane już w szkołach podstawowych, obejmujące umiejętności cyfrowe i miękkie – podkreślał dyrektor Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii, Tomasz Mackiewicz. Marcin Kubica dodawał natomiast, że samo kształcenie dzieci nie wystarczy, potrzeba także edukacji nauczycieli. W ten wątek włączył się Cezary Kościelniak z UAM, akcentując kwestie zagrożeń zbyt wczesnego kształcenia cyfrowego, czyli uzależnień i spadku kreatywności.

Polski Przemysł Przyszłości

Następna Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości zostanie powołana w październiku, w województwie podlaskim, później podobne gremia utworzymy w kolejnych regionach. W obrębie poszczególnych Rad będą działały grupy robocze pomagające zbierać wartościowe informacje o rynku. Grupy wyłaniane lokalnie stanowią ważny element programu Polski Przemysł Przyszłości, którego celem jest rozwój w Polsce ekosystemu przemysłu 4.0. Te działania w istotny sposób wspierają również instytucje proponujące finansowanie transformacji cyfrowej firm, takie jak NCBR i PARP.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na