Kto trafił do Wielkopolskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości?

 • Przedsiębiorcy, naukowcy i samorządowcy znaleźli się w pierwszej Regionalnej Radzie Przemysłu Przyszłości.
 • Powołaniu gremium towarzyszyła debata na temat szans przekucia kryzysu w rozwój polskiej gospodarki.
 • Poniżej nasza relacja z Poznania i pełny skład 19-osobowej Rady.
wielkopolska regionalna rada przemysłu przyszłości

Rolą Regionalnych Rad Przemysłu Przyszłości, które powstaną w całym kraju, będzie inicjowanie działań wspierających transformację cyfrową firm, podpowiadanie technologicznych trendów i wychwytywanie potrzeb przedsiębiorców w zakresie niezbędnego wsparcia. Podczas inauguracji konieczność pomocy przedsiębiorstwom w tym zakresie podkreślał marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak:

W regionie działa 450 tysięcy małych i średnich firm, z których 96% to mikrofirmy. 40% przedsiębiorców z Wielkopolski zdaje sobie sprawę z istnienia gospodarki 4.0, ale mniejszy odsetek czuje determinację do usprawniania procesów, bo nie ma pieniędzy i nie chce ryzykować. Dlatego trzeba znaleźć sposób na zapewnienie MŚP bezpieczeństwa podejmowania decyzji o transformacji cyfrowej – przekonywał Marek Woźniak.

Z kolei wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zaznaczył, że cele nowoczesnej wytwórczości, czyli tworzenie sieci i integracja systemów, wpływają na wszystkie aspekty funkcjonowania firm:

Zmieniły się rynek pracy, potrzeby przedsiębiorców, oczekiwania klientów i model pracy. Potwierdza to dziś w czasach COVID-19 przemysł 4.0, kiedy wiele firm pracuje w sposób zdalny, a często z dużo lepszymi efektami – ocenił wojewoda.

(Powołanie Wielkopolskiej Rady – fot. PPP)

Wielkopolska Rada wybrała przewodniczącego, Tomasza Łodygowskiego, i jego zastępcę, Cezarego Mazurka. W prezydium znaleźli się też: Joanna Kucharska, Sławomir Malewski i Michał Wieczorowski – niżej pełny skład gremium.


Wielkopolska Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości

 • Witold Abramowicz – kierownik Katedry Informatyki Ekonomicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu
 • Maciej Bieniek – wicewojewoda wielkopolski
 • Jacek Bogusławski – członek zarządu Województwa Wielkopolskiego, ekonomista
 • Piotr Gębiak – specjalista prawa handlowego i cywilnego
 • Andrzej Jańczuk – kierownik projektów, doradca strategiczny
 • Marcin Kubica – prezes zarządu Lubawa S.A.
 • Joanna Kucharska – menadżer, zarządzająca targami Grupy MTP
 • Tomasz Łodygowski – naukowiec, kierownik Zakładu Lotnictwa Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej
 • Tomasz Mackiewicz – kierownik Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach
 • Sławomir Malewski – zarządza i doradza przedsiębiorcom w zakresie strategii oraz modeli biznesowych
 • Cezary Mazurek – kierownik Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego
 • Dariusz Michalak – wiceprezes Solaris Bus&Coach
 • Piotr Nędzewicz – kierownik Działu Komercjalizacji Badań Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego
 • Łukasz Pawlicki – członek zarządu firmy KRO-BOT
 • Piotr Szałamacha – prezes firmy Horyzont Technologie Internetowe
 • Cezary Tadej – odpowiada za inicjatywę strategiczną Przemysł 4.0 w spółce Volkswagen Poznań
 • Marek Waszkowiak – rektor Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie
 • Michał Wieczorowski – prorektor Politechniki Poznańskiej ds. rozwoju i współpracy z gospodarką
 • Tomasz Zdziebkowski – prezes Top Farms i Spearhead International
(Nominacje wręczał prezes Platformy Przemysłu Przyszłości, Andrzej Soldaty – fot. PPP)

Jakie szanse dla Polski w czasie kryzysu?

W trakcie panelu dyskusyjnego po powołaniu Rady wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur zaznaczał, że Polska ma szansę wyjść z kryzysu silniejsza, jeśli utrzyma się trend skracania łańcuchów wartości:

Zgodnie z nim Chiny nie mogą być dłużej fabryką świata i firmy zastanawiają się nad relokacją. Według analiz, jedną z możliwych nowych lokalizacji jest Europa Środkowa. Co więcej, w przypadku Polski zaletą nie są niskie koszty pracy, ale kadra menadżerska i wyspecjalizowani poddostawcy. Przygotowujemy również ulgę na robotyzację, która powinna przede wszystkim pomóc MŚP – argumentował wiceszef resortu.

Prezes Lubawy Marcin Kubica mówił z kolei, że zmiany na lepsze powinna przynieść zdalna współpraca, ponieważ oszczędza czas i zwiększa wydajność. Prezes Platformy Przemysłu Przyszłości, Andrzej Soldaty, uzupełnił, że pandemia przyczyniła się do transformacji dotychczasowych przyzwyczajeń i spowodowała poszukiwanie nowych modeli działania.

(Panel dyskusyjny podczas inauguracji – fot. PPP)

Konieczna głębsza edukacja

Szanse w wyścigu o lepiej rozwiniętą gospodarkę może zagwarantować jedynie kształcenie zawodowe, realizowane już w szkołach podstawowych, obejmujące umiejętności cyfrowe i miękkie – podkreślał dyrektor Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii, Tomasz Mackiewicz. Marcin Kubica dodawał natomiast, że samo kształcenie dzieci nie wystarczy, potrzeba także edukacji nauczycieli. W ten wątek włączył się Cezary Kościelniak z UAM, akcentując kwestie zagrożeń zbyt wczesnego kształcenia cyfrowego, czyli uzależnień i spadku kreatywności.

Polski Przemysł Przyszłości

Następna Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości zostanie powołana w październiku, w województwie podlaskim, później podobne gremia utworzymy w kolejnych regionach. W obrębie poszczególnych Rad będą działały grupy robocze pomagające zbierać wartościowe informacje o rynku. Grupy wyłaniane lokalnie stanowią ważny element programu Polski Przemysł Przyszłości, którego celem jest rozwój w Polsce ekosystemu przemysłu 4.0. Te działania w istotny sposób wspierają również instytucje proponujące finansowanie transformacji cyfrowej firm, takie jak NCBR i PARP.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór