Ulga na robotyzację może obowiązywać już w przyszłym roku

  • Przedsiębiorcy, kupujący roboty przemysłowe, coboty i szkolący pracowników, odliczą od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych.
  • Tak zakłada projekt Ministerstwa Finansów przygotowywany wspólnie z resortem rozwoju, który jesienią powinien trafić do Sejmu.
  • Ministerstwo Rozwoju chce w ten sposób pomóc firmom w zwiększeniu liczby robotów i równocześnie poprawić polski współczynnik robotyzacji. Dziś na 10 tysięcy pracowników w sektorze przemysłowym w naszym kraju przypadają 42 maszyny.

W czerwcu robotyzacyjną ulgę zapowiadała w trakcie jednego z Webinarów Przemysłu Przyszłości Beata Lubos. Zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w MR mówiła wtedy, że koszty kwalifikowane obejmą zakup nowych urządzeń, wraz z dodatkami takimi jak np. czujniki. Teraz wiceminister Marek Niedużak dodaje, że projekt dotyczący ulgi trafi do parlamentu jesienią. Firmy mają zyskać możliwość obniżenia kosztów nie tylko związanych z bezpośrednim zakupem maszyn, ale także ze szkoleniami potrzebnymi do wdrożenia robotów. Zostanie opracowany katalog wydatków kwalifikujących się do podatkowej ulgi.

(Marek Niedużak – fot. Gov.pl)

Czy w Polsce przybywa robotów?

Marek Niedużak uzasadnia, że w tle inicjatywy jest niski wynik Polski w zakresie robotyzacji przemysłu – wiceminister rozwoju przypomina, że to 42 maszyny na 10 tysięcy pracowników (dane za 2018 rok). Na Węgrzech współczynnik wynosi 84, w Czechach 135, na Słowacji 165, a w Niemczech 338. Europejska średnia, jak pisaliśmy w portalu w kontekście raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki, stanowi 114 urządzeń. Równocześnie International Federation for Robotics zauważa, że w tym samym 2018 roku w polskich fabrykach przybyło jednak maszyn przemysłowych o 40% w porównaniu z 2017. Według IFR, sprzedaż robotów w Polsce rośnie – 2 lata temu wyniosła 2651 sztuk, co było 16 wynikiem na świecie.

(fot. Getty Images)

Ulga na 5 lat

Istotnym elementem ulgi podatkowej, która ma sprzyjać dalszemu rozwojowi robotyzacji, jest określony czas, na jaki zostanie wprowadzona, co powinno pomóc firmom w planowaniu inwestycji. Zmiana prawa będzie obowiązywała w latach 2021-2025. Budżet państwa w pierwszym roku ulga prawdopodobnie obciąży kwotą około 150 milionów złotych, w ostatnim powinno – około 315 milionów. Wsparcie podatkowe robotyzacji przemysłu jest rozwiązaniem pomyślanym pod kątem dużych firm. Małe i średnie powinny skorzystać przede wszystkim z tzw. estońskiego CIT-u, który również omawialiśmy w serwisie. To ostatnie rozwiązanie rząd zapowiadał na przełom tego i przyszłego roku.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór