Pieniądze na nowe technologie i ulga podatkowa na robotyzację

  • Przedstawicielka Ministerstwa Rozwoju mówiła podczas webinarium o przygotowywanej uldze na automatyzację i robotyzację w zakładach przemysłowych.
  • Jeśli chodzi o dostępne już instrumenty, do końca czerwca można składać wnioski w konkursie cyfryzacyjnym, o czym przypominała specjalistka z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
  • Jak zwykle na naszych internetowych spotkaniach, goście odpowiadali też na pytania uczestników.
roboty przy taśmie produkcyjnej

Beata Lubos, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju, przybliżała uzgadnianą w tej chwili z Ministerstwem Finansów ulgę podatkową:

To propozycja dla przedsiębiorstw przemysłowych zainteresowanych opracowywaniem i wdrażaniem nowych, zintegrowanych systemów obsługujących procesy, produkty i modele biznesowe. Rozwiązania objęte ulgą powinny umożliwiać komunikację ludzi z maszynami i zapewniać bezpieczeństwo użytkowników – tłumaczyła dr Lubos.

W projekcie jest definicja robota przemysłowego, jako programowalnej, wielozadaniowej, stacjonarnej lub mobilnej maszyny o wielu stopniach swobody. Koszty kwalifikowane mają objąć zakup fabrycznie nowych robotów i dodatkowych urządzeń potrzebnych im do realizacji swoich funkcji – np. czujników i pozycjonerów. Prawdopodobnie ulga będzie dotyczyła systemów zapewniających bezpieczeństwo, ułatwiających zdalne diagnozowanie oraz monitorowanie sprzętu, a także szkoleń pracowników.

robot spawający
(fot. Getty Images)

Konkurs cyfryzacyjny

Drugi z gości Webinaru Przemysłu Przyszłości, Paulina Zadura-Lichota, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w PARP opowiadała przedsiębiorcom m.in. o projekcie Inno_LAB skupionym na pilotażowych konkursach. Jednym z nich jest przedsięwzięcie związane z cyfryzacją, prelegentka zaznaczyła, że cel projektu to wyłonienie i upowszechnienie innowacyjnych rozwiązań. Agencja we wrześniu wyłoni 100 najlepszych pomysłów, a potem zamierza promować dobre praktyki konkretnych firm, do tej pory wnioski przysłało 106 przedsiębiorców. O konkursie, warunkach i dziedzinach pisaliśmy ostatnio w portalu.

(fot. PPP)

Gdzie znaleźć informacje o dostępnych pieniądzach?

Piotr Kryjom z Platformy Przemysłu Przyszłości wspomniał o Nawigatorze Finansowym, narzędziu, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą znaleźć informacje o dotacjach, pożyczkach czy ulgach podatkowych na transformację cyfrową. W Nawigatorze można znaleźć m.in. szczegółowe wiadomości o omawianym w trakcie webinarium programie „Badania na rynek” czy o konkursie cyfryzacyjnym. Narzędzie umożliwia także konsultowanie wątpliwości z naszymi doradcami (przycisk „Masz pytanie?”).

(Zapis webinarium – oprac. PPP)

W piątek Paul Coyle

19 czerwca o 12:00 zapraszamy na kolejne eksperckie spotkanie, tym razem zajmiemy się tzw. przedsiębiorczym nastawieniem i jego wpływem na rozwój organizacji. Gościem webinarium będzie Paul Coyle, założyciel organizacji Entrepreneurial Mindset Network. Tu piszemy więcej o piątkowym wydarzeniu.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór