Sztuczna inteligencja
Na początku roku Rada Ministrów przyjęła „Politykę dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020”. Autorzy dokumentu przygotowali ponad 200 działań do podjęcia w obszarach dotyczących nauki, przedsiębiorstw, edukacji, współpracy międzynarodowej, społeczeństwa i sektora publicznego. Inicjowaniem i wsparciem wykonywania zadań zajmą się podmioty tworzące ekosystem AI w Polsce. Jedną z realizacji strategii jest spółka IDEAS NCBR utworzona przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, która ma celu zwiększenie liczby projektów B+R z zakresu wykorzystania algorytmów, rozwój umiejętności specjalistów oraz intensyfikację współpracy jednostek naukowych z biznesem. Osoby, które chcą lepiej zapoznać się z zagadnieniami związanymi z uczeniem maszynowym, potrzebne materiały znajdą w nowo powstałym portalu sztucznej inteligencji, a także w E-learningu Przemysłu Przyszłości.
Robotyzacja
Zgodnie z informacjami Międzynarodowej Federacji Robotyki, polskie firmy przemysłowe w 2020 roku zainstalowały 2147 maszyn. Jedno z wdrożeń dotyczyło wykorzystania urządzeń przy produkcji szyb zespolonych. Jednak polscy przemysłowcy „zatrudniają” 52 roboty na 10 tysięcy pracowników. To mniej niż światowa i europejska średnia wynoszące 126 i 123. Wsparciem rozwoju robotyzacji w Polsce zajmie się m.in. niedawno powstałe Forum Automatyki i Robotyki Polskiej. Związek pracodawców zajmie się informowaniem, edukacją i działaniami naukowo-technicznymi w obszarze automatyzacji pracy. Przyśpieszeniu robotyzacji nad Wisłą dopomoże ulga podatkowa, która pod koniec lipca trafiła do projektu przepisów, a zacznie działać od stycznia.
Sieć 5G
Sieć 5G ułatwi przemysłowe wykorzystanie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Wśród zalet łączności nowej generacji wymienia się przepływność pozwalającą realizować zadania w czasie rzeczywistym, możliwość jednoczesnego działania 100 urządzeń na powierzchni metra kwadratowego, a zatem rozwój IIoT, oraz niskie opóźnienia istotne w czynnościach wymagających dużej precyzji. W związku z tym, zakłady przemysłowe i instytucje inwestują w łączność prywatną bądź kampusową. W 2021 roku własną sieć uruchomiła fabryka Miele w Ksawerowie, z kolei krakowski Hub Innowacji Cyfrowych zdecydował się na wykorzystanie w swoim rozwiązaniu infrastruktury radiowej w architekturze Open RAN piaseczyńskiego przedsiębiorstwa IS-Wireless. Nad wykorzystaniem 5G w logistyce pracuje Optimatik – firma używa sieci do przesyłania danych z autonomicznych maszyn i wózków widłowych, zaś Smart PD do zdalnego monitoringu sieci elektroenergetycznych. Według prognoz, w Polsce 90% osób w 2023 roku będzie w zasięgu sieci 5G.
Dziękujemy Państwu za współpracę z Platformą Przemysłu Przyszłości przez cały 2021 rok, za uczestnictwo w licznych webinarach, konferencjach i Kongresie Przemysłu Przyszłości, a także śledzenie publikacji w serwisie i naszym kwartalniku. Polecamy się na 2022 i zapraszamy do kontaktu i uczestnictwa w kolejnych spotkaniach. Dobrego Nowego Roku!