Przejdź do treści

W Krakowie powstanie kampusowa sieć 5G wykorzystująca polską technologię w modelu Open RAN


  • Nad komunikacją w pokazowej fabryce będą pracowały hubraum i IS-Wireless.
  • Radiowa część sieci, związana z odbieraniem sygnału, zostanie zbudowana w achitekturze Open RAN.
  • Chodzi w niej o umożliwienie stosowania urządzeń różnych dostawców.

W Hubie Innowacji Cyfrowych hub4industry powstanie sieć 5G wykorzystująca technologię przedsiębiorstwa IS-Wireless – piaseczyńska firma w architekturze Open RAN przygotuje infrastrukturę radiową odpowiedzialną za nadawanie i obieranie sygnału. Z kolei konsorcjant krakowskiego DIH-u i technologiczny inkubator związany z Deutsche Telekom – hubraum – zajmie się częścią rdzeniową, stanowiącą szkielet sieci komórkowej. Z komunikacji będą mogli skorzystać odwiedzający pokazową fabrykę, gdzie działają wykorzystujące łączność 5G rozwiązania, które służą dokładnym pomiarom lokalizacji pracowników i maszyn, optymalizacji procesów produkcyjnych i monitorowaniu urządzeń.

Otwarta radiowa sieć dostępowa

Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless, zapowiada, że pilotaż pracy sieci rozpocznie się latem:

Będzie to rozwiązanie przeznaczone do pracy w sieciach kampusowych, ze specjalnym uwzględnieniem potrzeb wynikających z zastosowań w przemyśle 4.0. Wspólnie z hubraum zaczniemy od realizowania zadań testowych, które pokażą możliwości technologiczne tego modelu.

Otwarta radiowa sieć dostępowa pozwala stosować urządzenia różnych dostawców. Z kolei oprogramowanie, jak tłumaczył Sławomir Pietrzyk w czasie konferencji #5GMadeByPoland, jest niezależne i pełni rolę nadrzędną. Open RAN wprowadziły m.in. brytyjski Vodafone, japoński Rakuten i indyjski telekom Bharti Airtel Limited.

Sieci kampusowe

W Polsce kampusowa łączność 5G (czyli obejmująca zasięgiem siedzibę przedsiębiorstwa i gromadząca mniejsze sieci lokalne) działa w krakowskim showroomie Fabryki Przyszłości, a także na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie w 5G Lab startupy testują swoje rozwiązania z zakresu przemysłowego internetu rzeczy, wirtualnej rzeczywistości i sztucznej inteligencji. W ksawerowskiej fabryce firmy Miele, producenta AGD, trwa budowa sieci 5G, która pomoże w obsłudze autonomicznych pojazdów oraz w komunikacji z ekspertami za pomocą augmented reality. Z kolei PKN Orlen w zakładzie w Płocku i pobliskiej stacji paliw zamierza prowadzić testy przemysłowej łączności piątej generacji. Sprawdzanie funkcjonalności 5G potrwa do lutego przyszłego roku.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na