Sztuczna inteligencja, robotyzacja i sieć 5G w 2021 roku

  • AI, automatyzacja pracy i łączność nowej generacji umożliwiają transformację gospodarki i przedsiębiorstw w kierunku przemysłu 4.0.
  • Przykładem jest 5G, umożliwiająca lepsze wykorzystanie internetu rzeczy czy rozszerzonej rzeczywistości.
  • W tekście krótko przypominamy ważne informacje dotyczące tych dziedzin – związane z nowymi regulacjami i politykami, a także przykładowymi wdrożeniami.

Sztuczna inteligencja

Na początku roku Rada Ministrów przyjęła „Politykę dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020”. Autorzy dokumentu przygotowali ponad 200 działań do podjęcia w obszarach dotyczących nauki, przedsiębiorstw, edukacji, współpracy międzynarodowej, społeczeństwa i sektora publicznego. Inicjowaniem i wsparciem wykonywania zadań zajmą się podmioty tworzące ekosystem AI w Polsce. Jedną z realizacji strategii jest spółka IDEAS NCBR utworzona przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, która ma celu zwiększenie liczby projektów B+R z zakresu wykorzystania algorytmów, rozwój umiejętności specjalistów oraz intensyfikację współpracy jednostek naukowych z biznesem. Osoby, które chcą lepiej zapoznać się z zagadnieniami związanymi z uczeniem maszynowym, potrzebne materiały znajdą w nowo powstałym portalu sztucznej inteligencji, a także w E-learningu Przemysłu Przyszłości.

Circuit board in shape electronic brain with gyrus, symbol ai hanging over hand. Symbol of computer neural networks or artificial intelligence in neon cyberspace with glowing title on palm scientist
(graf. Getty Images)

Robotyzacja

Zgodnie z informacjami Międzynarodowej Federacji Robotyki, polskie firmy przemysłowe w 2020 roku zainstalowały 2147 maszyn. Jedno z wdrożeń dotyczyło wykorzystania urządzeń przy produkcji szyb zespolonych. Jednak polscy przemysłowcy „zatrudniają” 52 roboty na 10 tysięcy pracowników. To mniej niż światowa i europejska średnia wynoszące 126 i 123. Wsparciem rozwoju robotyzacji w Polsce zajmie się m.in. niedawno powstałe Forum Automatyki i Robotyki Polskiej. Związek pracodawców zajmie się informowaniem, edukacją i działaniami naukowo-technicznymi w obszarze automatyzacji pracy. Przyśpieszeniu robotyzacji nad Wisłą dopomoże ulga podatkowa, która pod koniec lipca trafiła do projektu przepisów, a zacznie działać od stycznia.

Smart industry robot arms for digital factory production technology showing automation manufacturing process of the Industry 4.0 or 4th industrial revolution and IOT software to control operation .
(fot. Getty Images)

Sieć 5G

Sieć 5G ułatwi przemysłowe wykorzystanie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Wśród zalet łączności nowej generacji wymienia się przepływność pozwalającą realizować zadania w czasie rzeczywistym, możliwość jednoczesnego działania 100 urządzeń na powierzchni metra kwadratowego, a zatem rozwój IIoT, oraz niskie opóźnienia istotne w czynnościach wymagających dużej precyzji. W związku z tym, zakłady przemysłowe i instytucje inwestują w łączność prywatną bądź kampusową. W 2021 roku własną sieć uruchomiła fabryka Miele w Ksawerowie, z kolei krakowski Hub Innowacji Cyfrowych zdecydował się na wykorzystanie w swoim rozwiązaniu infrastruktury radiowej w architekturze Open RAN piaseczyńskiego przedsiębiorstwa IS-Wireless. Nad wykorzystaniem 5G w logistyce pracuje Optimatik – firma używa sieci do przesyłania danych z autonomicznych maszyn i wózków widłowych, zaś Smart PD do zdalnego monitoringu sieci elektroenergetycznych. Według prognoz, w Polsce 90% osób w 2023 roku będzie w zasięgu sieci 5G.

5G - ilustracja
(graf. Adobe Stock)

Dziękujemy Państwu za współpracę z Platformą Przemysłu Przyszłości przez cały 2021 rok, za uczestnictwo w licznych webinarach, konferencjach i Kongresie Przemysłu Przyszłości, a także śledzenie publikacji w serwisie i naszym kwartalniku. Polecamy się na 2022 i zapraszamy do kontaktu i uczestnictwa w kolejnych spotkaniach. Dobrego Nowego Roku!