Przejdź do treści

Krakowski showroom: sieć 5G, roboty i nadzorowanie procesów produkcyjnych


  • Otwarciu pokazowej fabryki przyszłości towarzyszyły prezentacje maszyn i technologii.
  • Na kolejnych stanowiskach przedsiębiorcy mogą sprawdzać działanie maszyn przemysłowych, cobotów i robotów mobilnych.
  • W showroomie krakowskiego Hubu Innowacji Cyfrowych działa sieć 5G, a pracę wszystkich maszyn można kontrolować na kilku ekranach.

Pokazowa fabryka przyszłości komunikuje się z oddalonym o ok. 11 km ASTOR Innovation Room za pomocą sieci 5G, co umożliwia jednoczesne zarządzanie obiektami. Prezes PPP, Andrzej Soldaty, w czasie otwarcia showroomu zdalnie uruchomił modelową linię produkcyjną z robotem mobilnym i maszyną sortującą wyposażoną w system wizyjny. W AIR przy ul. Smoleńsk jest także stanowisko do układania towarów na paletach z systemem monitorującym parametry robota. Arkadiusz Rodak z ASTOR-a omówił również inne technologie znajdujące się w centrum Krakowa – wirtualną rzeczywistość używaną np. do sprawdzenia, jak nowa inwestycja zmieni wygląd hali czy linii produkcyjnej, a także AR do kontaktu z ekspertami przy obsłudze lub naprawie specjalistycznych maszyn. Na miejscu są też drukarki 3D oraz demonstrator przemysłowego internetu rzeczy.

Predictive maintenance

Poza pokazem zdalnej komunikacji organizatorzy wydarzenia zaplanowali prezentacje poszczególnych stanowisk showroomu mieszczącego się przy ul. Feliksa Wrobela. Zagadnienie konserwacji zapobiegawczej przybliżył uczestnikom Grzegorz Wójtowicz – specjalista zaznaczył, że sytuacja, w której maszyna sama informuje o swoim stanie, jest korzystna ze względu na możliwość zatrzymania jej przy spadku wydajności lub wyłączenia z produkcji. Wójtowicz zaprezentował robota spawającego umieszczonego na torze jezdnym dla zwiększenia zasięgu mechanicznego ramienia.

Zastępowanie czynności manualnych

W pokazowym zakładzie można zobaczyć, jak zastąpić powtarzalne zadania. W pierwszym przypadku pracami zajmował się humanoidalny cobot wykonany z miękkiego kompozytu i reagujący na kontakt z człowiekiem. Maszyna jest mobilna, więc można dowolnie zmieniać jej położenie, a programowanie ruchów jest możliwe dzięki intuicyjnemu, graficznemu interfejsowi użytkownika. Podobne zadanie wykonywał robot typu SCARA o 4 osiach z czujnikami na chwytaku. Z kolei trzecie urządzenie potrafi obsługiwać obrabiarki bez angażowania ludzi do wkładania i wyjmowania elementów – dzięki temu do trzech tokarek czy frezarek wystarczy jeden operator.

Dowody koncepcji i układanie towarów

W strefie Proof of Concept są opracowywane testy pomysłów firm odwiedzających showroom. Obecnie pracują tam roboty spawające – wyposażenie jednego z nich pozwala korygować trajektorię ruchów ramienia w czasie rzeczywistym i programować je za pomocą komputera, a w urządzeniach mobilnych odczytywać dane. W obszarze PoC są także maszyny odpowiedzialne za grupowanie i sortowanie produktów w większe zestawy. Osobne stanowisko poświęcono układaniu produktów na paletach – robot przemysłowy pobiera komponenty przywożone przez maszynę mobilną i następnie układa je we właściwej kolejności.

Komunikacja i zarządzanie procesami

Komunikacja zakładu krakowskiego DIH-u bazuje na prywatnej, wydzielonej i zamkniętej sieci 5G zaprojektowanej zgodnie z zasadą, że dane fabryki nie mogą opuścić jej obszaru. Przedstawiciel hubu technologicznego T-Mobile zaznaczył, że w sieci działają dwa firewalle, a cała komunikacja jest bezprzewodowym ekwiwalentem światłowodu. Dzięki trzem niewielkim antenom rozmieszczonym w hali szybkość przesyłu danych osiąga ok. 600 Mb/s. Natomiast zarządzanie wszystkimi maszynami i obiektami jest prowadzone w tzw. control roomie. Wewnątrz dyspozytorni, na kilku ekranach, wyświetlane są zgromadzone dane dotyczące m.in. poboru energii w budynkach czy parametrów pracy maszyn. W ten sposób można ocenić, który element systemu zawodzi i na tej podstawie podejmować decyzje.

W portalu opublikowaliśmy również relację z pierwszej części wydarzenia.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na