Produkcja sprzedana przemysłu zwiększyła się w styczniu o 19,2% w porównaniu ze styczniem 2021 roku, a w zestawieniu z grudniem odczyt wykazał spadek o 3%. Natomiast po wyrównaniu sezonowym, czyli wyeliminowaniu różnicy w liczbie dni roboczych oraz efektu sezonowości, oba wskaźniki są dodatnie i wynoszą: +16,4% rdr i +4,2% mdm.
Główne grupowania przemysłowe
Jak zaznaczają analitycy Głównego Urzędu Statystycznego, wzrost w skali roku dotyczy wszystkich głównych grupowań przemysłowych (ang. main industrial grouping), czyli produkcji dóbr:
- związanych z energią (+39,2%),
- zaopatrzeniowych (+19%),
- konsumpcyjnych trwałych (+15,9%),
- inwestycyjnych (+11,5%)
- konsumpcyjnych nietrwałych (+10,4).
Są to sekcje używane do analizy, ponieważ pozwalają właściwie przedstawić rozwój przemysłu w czasie – czytamy na stronie Eurostatu.
Poszczególne działy przemysłu
Główne sekcje dzielą się na 34 działy, z których 33 w styczniu odnotowały wzrost w stosunku do stycznia 2021 roku. To m.in. wydobywanie węgla kamiennego i brunatnego, produkcja artykułów spożywczych, napojów, tekstyliów, towarów z drewna czy wytwarzanie papieru. W lepszej sytuacji są również producenci komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz wyborów z metali.
Produkcja przemysłowa w Unii Europejskiej
Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego dotyczących grudnia, sektor produkcyjny UE poprawił swoje wyniki o 0,7% miesiąc do miesiąca i 2,6% rok do roku. W ujęciu miesięcznym najlepsze wyniki osiągnęły Irlandia, Litwa oraz Luksemburg, zaś najsłabsze – Czechy, Austria i Włochy. Z kolei w porównaniu z grudniem 2020 roku, produkcja przemysłowa zwiększyła się najbardziej na Litwie, w Bułgarii i Polsce, a spadła na Malcie, w Irlandii i Czechach.