Przejdź do treści

Pakt na rzecz europejskiej chmury obliczeniowej


  • 27 przedsiębiorstw złożyło projekt dotyczący publiczo-prywatnych inwestycji z zakresu przetwarzania danych.
  • Firmy planują zwiększyć liczbę obiektów chmurowych i brzegowych na Starym Kontynencie.
  • Celem działań jest wzmocnienie pozycji Europy w zakresie chmury obliczeniowej i edge computingu.

27 dużych firm działających w branży chmury obliczeniowej i technologii brzegowych złożyło w Komisji Europejskiej tzw. mapę drogową, zawierającą priorytety inwestycyjne, które wzmocnią pozycję Europy w obu dziedzinach. Plan obejmuje strategiczne nakłady publiczno-prywatne, które powinny być wykonane do 2025 roku. Według autorów, realizacja projektu doprowadzi do powstania bezpiecznego i interoperacyjnego (działającego w pełnej zgodności z innymi systemami) ekosystemu cloud i edge computingu opartego na niskoemisyjnej infrastrukturze. Sygnatariusze mapy, m.in. Airbus, CloudFerro, Ericsson, Nokia, Orange, OVHcloud, Retelit czy Siemens, planują stworzyć sojusz na rzecz danych przemysłowych.

Lepsza infrastruktura

Przedsiębiorstwa zaznaczają, że Unia Europejska jako lider kształtowania chmury i oferty brzegowej na rynku globalnym, zwróci uwagę na takie zagadnienia, jak neutralność klimatyczna, cyberbezpieczeństwo czy zaufana wymiana danych. Autorzy dokumentu planują wzajemnie świadczyć usługi sieciowe, co ułatwi wdrażanie innowacyjnych rozwiązań na dużą skalę. Skutkiem ich działań będzie oferta dla użytkowników końcowych, konkurująca (pod względem ceny i bezpieczeństwa) ze światowymi rozwiązaniami. Propozycja jest zgodna z europejską strategią w zakresie danych, skupiającą się na stymulowaniu nowych usług w zakresie cloud i edge computingu. Komisja Europejska zakłada, że do 2030 roku na Starym Kontynencie będzie działało 10 tysięcy neutralnych dla klimatu oraz bezpiecznych węzłów brzegowych, a 75% europejskich przedsiębiorstw skorzysta z rozwiązań chmurowych.

Polska w chmurze

W Polsce technologię cloud computingu wprowadza m.in. Microsoft, który zaplanował inwestycje w rozwój centrów danych i szkolenia z zakresu wykorzystywania sztucznej inteligencji i przetwarzania danych. Wspólnie z Operatorem Chmury Krajowej koncern tworzy swój pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej region usług chmurowych. W Warszawie działa region Google Cloud, dzięki któremu firmy z Polski i sąsiednich krajów mogą przechowywać dane na serwerach położonych blisko i mieć pewność, że informacje są przetwarzane zgodnie z polskim oraz europejskim prawem. Według informacji przedstawionych w publikacji Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2020 roku”, z płatnych usług cloud computingu w naszym kraju korzysta 24,4% przedsiębiorstw. Najczęściej na używanie chmury decydują się duże firmy, najrzadziej – małe.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na