Przejdź do treści

93% dużych firm prowadzi transformację cyfrową


  • Większość procesów cyfryzuje i automatyzuje 30% przedsiębiorstw.
  • Z raportu pt. „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022” dowiadujemy się, że menadżerowie IT powinni przyśpieszać innowacje poprzez wdrażanie nowych technologii.
  • Działy informatyczne według ankietowanych mają zapewnić zdalny dostęp do infrastruktury.

Obecnie aż 93% badanych przez nas firm podejmuje działania w obszarze cyfrowej transformacji, a rozwiązania chmurowe stanowią istotny element tej strategii – podkreśla Marcin Gwóźdź, prezes Polcomu cytowany w raporcie. 30% ankietowanych poinformowało, że ich firmy scyfryzowały lub zautomatyzowały większość procesów biznesowych, 39% podjęło podobne kroki w wielu obszarach, a 24% przyznaje, że ich aktywności są punktowe. Transformację cyfrową respondenci kojarzą przede wszystkim (75%) z dostarczeniem pracownikom narzędzi zwiększających produktywność, z kolei informatyzacja i automatyzacja produkcji zyskały 58% wskazań.

Rola menadżerów i działów IT

Prawie wszyscy ankietowani uważają, że menadżerowie IT powinni przyśpieszać lub inicjować innowacje poprzez wprowadzanie nowych rozwiązań. Ważną umiejętnością kierowników działów informatycznych jest zdolność przedstawiania pomysłów decydentom, a także scalanie wszystkich części organizacji za pomocą technologii. Z kolei rolą działów IT według ankietowanych powinno być zapewnienie dostępności do systemów informatycznych z każdego miejsca, a także narzędzi służących komunikacji. Ponadto, mają za zadanie zbierać dane i zwiększać ich jakość oraz zajmować się analizą i przetwarzaniem informacji.

Chmura obliczeniowa w 2022 roku

Zwiększanie elastyczności i skalowalności infrastruktury IT to zdaniem 83% respondentów najważniejszy powód wdrażania chmury obliczeniowej. Cloud computing umożliwi skrócenie czasu wprowadzania produktów na rynek, a także przyśpieszy realizację projektów oraz potrzeb – zarówno firmy, jak i użytkowników (np. w kontekście user experience). Chmura zyska na znaczeniu również przy podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa, a także geograficznym rozproszeniu zasobów IT. 43% pytanych uważa, że przeniesienie aplikacji do cloud computingu zmniejszy koszty przedsiębiorstwa, a 42% uważa tak samo o oprogramowaniu biurowym i systemach CRM.

O badaniu

W badaniu firm Polcom i Intel, zrealizowanym przez Computerworld, wzięło udział w sumie 107 dużych przedsiębiorstw z Polski, spośród których 70% zatrudniało powyżej 250 pracowników. Najliczniejszą grupę (29%) stanowiły firmy z sektora produkcyjnego, 20% reprezentowało służbę zdrowia i farmację, drugie tyle – finanse, bankowość i ubezpieczenia. Pozostałe organizacje były m.in. z branży dóbr szybkozbywalnych, handlu i dystrybucji, medialnej, transportowo-logistycznej oraz użyteczności publicznej. Jeśli chodzi o wypełniających ankiety, 84% to kierownicy i dyrektorzy działów IT, 16% pracuje na stanowiskach wyższego szczebla – członka zarządu lub CIO (ang. Chief Information Officer). Pełny raport można pobrać z naszej Biblioteki 4.0.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na