Przejdź do treści

Microsoft zainwestuje w Polsce ponad 4 mld zł w rozwój centrów danych i szkolenia cyfrowe


  • Koncern z USA podpisał ze spółką Operator Chmury Krajowej umowę dotyczącą transformacji cyfrowej.
  • Współpraca obejmie stworzenie pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej regionu usług chmurowych Microsoftu oraz organizację szkoleń m.in. z przetwarzania danych i wykorzystywania sztucznej inteligencji.
  • Wcześniej Operator Chmury Krajowej zawarł podobne porozumienie z Google’em.

Amerykańska firma uruchomi w Polsce swój pierwszy w tej części Europy region przetwarzania danych. Chodzi o centra danych, które są połączone w ramach regionalnej sieci i zapewniają małe opóźnienia w transferze.

Oznacza to dostęp dla klientów i ekosystemu partnerów do światowej klasy technologii oraz innowacyjnych rozwiązań w chmurze z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce – wyjaśnia Mark Loughran, dyrektor generalny Microsoftu w Polsce.

Do tej pory platforma Azure była dostępna w 58 regionach (140 państwach). Współpraca zakłada rozszerzenie oferty Operatora Chmury Krajowej o usługi infrastruktury sieciowej, baz danych, analityki, AI i IoT, a także o pakiet Microsoft 365, aplikację Dynamics 365 i Power Platform. Obie spółki chcą doradzać firmom i instytucjom oraz wspierać wdrożenia i przygotowywanie projektów transformacji cyfrowej.

Program szkoleń IT

Inwestycja Microsoftu w Polsce jest warta miliard dolarów (ok. 4,2 miliarda złotych). Poza budową regionu systemu Azure przedsięwzięcie obejmuje też program podnoszenia kompetencji cyfrowych na rynku pracy – w jego ramach amerykański koncern zorganizuje szkolenia, warsztaty, hakatony i kursy e-learningowe. Będzie w nich miejsce dla 150 tysięcy osób: pracowników, nauczycieli, studentów i specjalistów IT. Zajęcia skupią się na przetwarzaniu w chmurze, sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym, analizie danych i internecie rzeczy. Microsoft zapowiada, że szczególnie skoncentruje się na zapewnieniu dostępu do technologii i narzędzi podnoszących kwalifikacje dla osób z niepełnosprawnościami, żeby poprawić ich sytuację zawodową.

Partnerstwo z Google

W ubiegłym roku Operator Chmury Krajowej nawiązał współpracę z Google. Gigant z Moutain View w tym roku ma uruchomić w Warszawie region Google Cloud zapewniający infrastrukturę techniczną i oprogramowanie dla polskich klientów. Podobnie jak w przypadku Microsoftu, będzie to pierwsza inwestycja spółki w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma zamierza w ten sposób wprowadzić na nasz rynek centra danych z wielopoziomową ochroną informacji i całodobową obsługą, a także szybkie połączenia ze 134 lokalizacjami brzegowymi. Już teraz, żeby przyciągać użytkowników, Google organizuje szkolenia dotyczące transformacji cyfrowej.

Operator Chmury Krajowej to spółka powołana w 2018 roku z incjatywy PKO BP i PFR. Jej rolą jest stymulowanie wprowadzania innowacji w polskich przedsiębiorstwach.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na