Microsoft zainwestuje w Polsce ponad 4 mld zł w rozwój centrów danych i szkolenia cyfrowe

  • Koncern z USA podpisał ze spółką Operator Chmury Krajowej umowę dotyczącą transformacji cyfrowej.
  • Współpraca obejmie stworzenie pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej regionu usług chmurowych Microsoftu oraz organizację szkoleń m.in. z przetwarzania danych i wykorzystywania sztucznej inteligencji.
  • Wcześniej Operator Chmury Krajowej zawarł podobne porozumienie z Google’em.
superkomputer

Amerykańska firma uruchomi w Polsce swój pierwszy w tej części Europy region przetwarzania danych. Chodzi o centra danych, które są połączone w ramach regionalnej sieci i zapewniają małe opóźnienia w transferze.

Oznacza to dostęp dla klientów i ekosystemu partnerów do światowej klasy technologii oraz innowacyjnych rozwiązań w chmurze z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce – wyjaśnia Mark Loughran, dyrektor generalny Microsoftu w Polsce.

Do tej pory platforma Azure była dostępna w 58 regionach (140 państwach). Współpraca zakłada rozszerzenie oferty Operatora Chmury Krajowej o usługi infrastruktury sieciowej, baz danych, analityki, AI i IoT, a także o pakiet Microsoft 365, aplikację Dynamics 365 i Power Platform. Obie spółki chcą doradzać firmom i instytucjom oraz wspierać wdrożenia i przygotowywanie projektów transformacji cyfrowej.

(Aktualna mapa regionów systemu Azure – graf. Microsoft)

Program szkoleń IT

Inwestycja Microsoftu w Polsce jest warta miliard dolarów (ok. 4,2 miliarda złotych). Poza budową regionu systemu Azure przedsięwzięcie obejmuje też program podnoszenia kompetencji cyfrowych na rynku pracy – w jego ramach amerykański koncern zorganizuje szkolenia, warsztaty, hakatony i kursy e-learningowe. Będzie w nich miejsce dla 150 tysięcy osób: pracowników, nauczycieli, studentów i specjalistów IT. Zajęcia skupią się na przetwarzaniu w chmurze, sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym, analizie danych i internecie rzeczy. Microsoft zapowiada, że szczególnie skoncentruje się na zapewnieniu dostępu do technologii i narzędzi podnoszących kwalifikacje dla osób z niepełnosprawnościami, żeby poprawić ich sytuację zawodową.

Data Center
(fot. Getty Images)

Partnerstwo z Google

W ubiegłym roku Operator Chmury Krajowej nawiązał współpracę z Google. Gigant z Moutain View w tym roku ma uruchomić w Warszawie region Google Cloud zapewniający infrastrukturę techniczną i oprogramowanie dla polskich klientów. Podobnie jak w przypadku Microsoftu, będzie to pierwsza inwestycja spółki w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma zamierza w ten sposób wprowadzić na nasz rynek centra danych z wielopoziomową ochroną informacji i całodobową obsługą, a także szybkie połączenia ze 134 lokalizacjami brzegowymi. Już teraz, żeby przyciągać użytkowników, Google organizuje szkolenia dotyczące transformacji cyfrowej.

Operator Chmury Krajowej to spółka powołana w 2018 roku z incjatywy PKO BP i PFR. Jej rolą jest stymulowanie wprowadzania innowacji w polskich przedsiębiorstwach.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór