Oczujnikowany wiatrak w Pyzdrach – relacja z konińskiej konferencji o IoT

  • Drugie spotkanie z serii „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości” skupiło się na badaniach i rozwoju oraz dobrych praktykach dotyczących internetu rzeczy.
  • Obecni na konferencji poznawali programy finansowania innowacji związanych z Internet of Things.
  • O ciekawej rewitalizacji z technologią w tle mówił burmistrz wielkopolskich Pyzdr.

W dyskusji uczestniczyli m.in. burmistrz miasta Pyzdry Przemysław Dębski i menadżer firmy INEA Marcin Kowalski. Obydwaj opowiadali o przykładach wykorzystania IoT. Burmistrz przybliżył rewitalizację zabytkowego wiatraka holenderskiego, który za pomocą czujników będzie mierzył ciśnienie, siłę wiatru, temperaturę i wilgotność powietrza. Dane pojawią się na stronie internetowej.

Chcielibyśmy, żeby w tym miejscu stara technologia w postaci odrestaurowanego wiatraka spotkała się technologią przyszłości – zaznacza w rozmowie z nami samorządowiec. – Projekt jest skomplikowany, bo mówimy o zabytku, ale mam nadzieję, że wszystkie prace zakończą się już w tym roku.

Marcin Kowalski z INEI mówił natomiast o platformie Hello City, która zacznie działać w połowie lutego i ułatwi kontakt gmin z mieszkańcami. Aplikacja poinformuje o jakości powietrza i hałasu dzięki integracji z czujnikami rozmieszczonymi na terenie miasta. W przypadku Poznania będą to urządzenia zaprojektowane przez polskie Mindsailors Design Studio.

inteligentne miasto
(fot. Getty Images)

Cyfryzacja samorządów

Uczestnicy konferencji w Koninie dowiedzieli się, z jakich programów mogą korzystać, żeby dostać pieniądze na finansowanie transformacji cyfrowej. W centrum zainteresowania były inteligentne miasta i wsie. Cyfryzację w administracji publicznej komentowała minister Funduszy i Polityki Regionalnej:

Te spotkania pokazują samorządom, jaki potencjał tkwi w internecie rzeczy – zaznaczała Małgorzata Jarosińska-Jedynak. – Wdrażanie IoT może być źródłem oszczędności, chociażby w przypadku systemów oświetlenia ulic, oczyszczalni ścieków czy wodociągów.

(fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej)

Konferencje o IoT

Wydarzenie w Koninie to 2 z cyklu 10 konferencji pod hasłem „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości” organizowanego przez Kancelarię Prezydenta, Ministerstwo Cyfryzacji, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Polski Fundusz Rozwoju. Platforma Przemysłu Przyszłości jest uczestnikiem i partnerem tych spotkań, trzy następne, w Opolu, Wrocławiu i Gorzowie Wielkopolskim, są zaplanowane jeszcze w lutym. Pisaliśmy niedawno w portalu o inauguracyjnej konferencji w Stargardzie.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór